Kamélie
Rostlina, která se v češtině málem jmenovala velbloudka, dnes nese jméno botanika Kamela. Ten ji nejspíš ale nikdy neviděl.
Botanik Jiří Josef Kamel se narodil v roce 1661 v Brně. V jednadvaceti vstoupil do jezuitského řádu. Začínal jako lékárník v Jindřichově Hradci a v Českém Krumlově. Pak jako jezuita-misionář zamířil do Manily na Filipínách. To se psal rok 1689.
Kamel v Manile pracoval jako lékárník a ošetřovatel nemocných. A taky se mohl naplno věnovat své velké zálibě – botanice. Zkoumal místní flóru – hlavně ho zajímalo, jak se dají tamní rostliny využití v lékařství. Založil velkou botanickou zahradu, kreslil a vytvářel herbář. Dokonce se tvrdí, že to je první herbář tropických rostlin pořízený Čechem, či chcete-li Moravanem.
Na Filipínách Kamel pobyl sedmnáct let. Podnikl několik cest po ostrovech, naučil se místní řeč, sbíral jsem a popisoval rostliny i živočichy, to ohromné množství dosud neznámých druhů mě prostě fascinovalo.
Protože měl mimořádný pozorovací i kreslířský talent a také smysl pro až fotografickou věrnost předloze, jeho kresby ve své době představovaly vrchol botanické ilustrace.
Ale nemyslete si, Kamel nebyl na Filipínách odříznutý od světa. Čile si dopisoval s řadou předních vědců, zejména botaniků. Zasílal jim do Anglie své nové poznatky i kresby a byl i dopisujícím členem Britské královské učené společnosti.
Jeho pozůstalost je dnes uložena v archivech mnoha evropských institucí, například v Britském muzeu v Londýně. Obsahuje kolem dvanácti set kreseb, přes tři stovky herbářových položek a řadu odborných pojednání.
Do své vlasti se Kamel už nevrátil. Zemřel v 45 letech v jezuitské koleji v Manile na průjmové onemocnění.
A co měl Kamel společného s čajovníkem, tedy s kamélií?
Švédský přírodovědec Carl Linné pojmenoval okrasný keř „Camellia japonica“ neboli kamélie japonská, aby ocenil Kamelův přínos botanice.
V devatenáctém století se zastánci jazykové čistoty pokoušeli kamélii nazývat po česku. Víte jak? Kamel je česky velbloud takže – ano, velbludka nebo velbloudka.
Nějak se to neujalo. Kamélie naštěstí zůstala kamélií. Nese jméno velké osobnosti světové botaniky a farmakologie, přestože ji sám Kamel patrně nikdy nespatřil.
Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.