Kája Saudek mě varoval, že mě čeká řehole, vzpomíná kreslíř Štěpán Mareš na komiks Zelený Raoul
Teď vystavuje v Tančícím domě. „Byla to složitá věc. Za 33 let, co profesionálně maluju, jsem udělal tolik věcí, že byla škoda soustředit se jen na komiks Zelený Raoul. Je to průřez tvorbou,“ vysvětluje. Co všechno je na výstavě k vidění? Za jakou hranu může jít karikatura? Jak těžký je souboj s časem? Co je pro něj na výstavě odměnou?
„Za těch 33 let co tvořím, a to není v žádném případě vychloubání, je toho tolik, že by k tomu bylo třeba dvaceti Tančících domů. Kreseb, ilustrací a obrazů jsou opravdu tisíce. Takže nám dalo velkou práci to všechno seřadit a vybrat. A bylo nám líto toho, co se tam nevešlo.“
K nápadu velké výstavy přispěl konec kultovního komiksu Zelený Raoul. „Za 28 let vzniklo 1422 dílů! Byl to záhul.“ Na začátku prý nikdo netušil, jak bude populární. „Byli jsme původně domluveni na dvanácti pokračováních. Čtenáři byli zpočátku zděšeni, ale postupně si zvykli a dožadovali se dalších dílů. A bylo z toho 28 let,“ vypráví Štěpán Mareš.
„Kája Saudek mě tenkrát varoval, že je to řehole. Záhy jsem zjistil, že je to fakt dřina. Jednou mi třeba vyletěla plotýnka a kreslil jsem vkleče nebo vleže. Vážná krize ale byla 11. září. Uvědomili jsme si, že Zelený Raoul nemůže vyjít. Bylo to jednou jedinkrát,“ uzavírá kreslíř.
Související
-
Dneska může být v komiksu politik rozřezaný motorovkou. Lidé jsou otrlí, říká kreslíř Štěpán Mareš
Chtěl být ženou, kosmonautem, vynálezcem dynamitu. Nakonec se stal malířem a karikaturistou. Ve 13 letech se Štěpán Mareš setkal s Kájou Saudkem a bylo rozhodnuto.
-
„Nejsem takovej dříč jako Ester.“ Jonáš Ledecký hraje na několik nástrojů a první komiks vydal v 15
Upozornil na sebe jako bratr a zároveň autor kombinézy snowboardové a lyžařské olympioničky Ester Ledecké. Už dlouho ale kreslí komiksy. Aktuálně třeba pro Playboy.
-
Jan Saudek: S důchodem skvěle vycházím. Dva dny
Předchází ho rozporuplné pověsti a on je nijak nepopírá. Naopak. Jan Saudek je ještě přiživuje. Tereza Kostková se v Blízkých setkáních snažila alespoň přiblížit pravdě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.