Dneska může být v komiksu politik rozřezaný motorovou pilou, a s nikým to ani nehne. Lidé jsou otrlí, říká kreslíř Štěpán Mareš
Chtěl být ženou, kosmonautem, vynálezcem dynamitu. Nakonec se stal malířem a karikaturistou. Ve 13 letech se Štěpán Mareš setkal s Kájou Saudkem a bylo rozhodnuto. Jeho komiks Zelený Raoul vychází už 21 let.
Zelený Raoul je nejdéle vycházející politická satira. Na kresbách je vidět, jak si Štěpán Mareš všímá detailů, které normálnímu pozorovateli uniknou. Dokud nebyl internet, kreslíř si televizní debaty politiků musel nahrávat.
„Studoval jsem tváře, gesta, kreslil podle videa. Měl jsem obrovský archiv kreseb a fotografií a dodneška se toho zbavuji. Už to nebylo kde skladovat,“ směje se.
E. T. kontra mimozešťan Raoul. Klikněte na video!
Kombinace Raoula Schránila a mimozemšťana!
Jak to všechno vzniklo? V hospodě. Budoucí autoři tu vymýšleli, co budou do časopisu dělat. Štěpán Mareš navrhoval komiks. „Pak někdo řekl, že se to bude jmenovat Zelený Raoul. Podle herce Raoula Schránila a zelený proto, že to bude mimozemšťan, který pozoruje dění v Česku. Tak jsem ho nějak načrtl. Měli jsme název, ale ještě jsme nevěděli, o čem komiks bude.“
A jak vzniká konkrétní díl? Mareš dostane scénář a musí každý týden nakreslit 14 obrázků. „Je to krásná práce. Některý den pracuju pět hodin, na dnešek jsem pracoval 14. Nejdřív udělám skicu, pak ji překreslím tuší nebo fixami. A kreslím a kreslím podle scénáře. Lidi to pak přečtou za dvě minuty.“
Nevole vs. chvála
„Nikdy jsme nechtěli provokovat a urážet. Naším cílem je pobavit čtenáře. Někteří politici jsou nad věcí, Vlasta Parkanová si dokonce chtěla karikaturu koupit.“ Když ale v roce 1995 začal v Reflexu Zelený Raoul vycházet, první měsíce se zvedla jednoznačná vlna nevole.
„Lidé nechápali, jak můžeme tak politiky urážet. To oni nás přece vyvedli z toho marasmu a najednou se objevil někdo, kdo si z nich dělá legraci. Během pár dalších měsíců začaly přicházet pochvalné dopisy.“ Mění se i vkus čtenářů. „Dřív se smáli třeba zafačované ruce, dneska tam může být politik rozřezaný motorovou pilou a s nikým to nehne. Lidé jsou za ty roky otrlí a zvyklí na ledacos.“
Nevadská záhada se blíží
Zelený Raoul je tak známý, že se skoro neví, že Štěpán Mareš maluje i velká plátna. Zaujali ho totiž surrealisté. Navíc připravuje i svůj vlastní komiks. Má se jmenovat Nevadská záhada.
„Zasadil jsem ho do Nevadské pouště a hlavní hrdinky jsou profesorka a její asistentka.“ Na dalším komiksu pracuje s Ondřejem Neffem, který mu scénář napsal přímo na tělo. „Ze 64 stran mám hotových asi 18. To je práce na dva roky.“
Kde můžete vidět komiksy Štěpána Mareše na výstavě? Se kterými kreslíři se setkal? Přál by si vidět svůj komiks v Národní galerii? A co na to Jan Tleskač? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.