Jsem kastelánem Kašperku, protože mi v Praze zbourali oblíbený indický street food, říká Václav Kůs

7. srpen 2023

Najdete ho na Šumavě, natáčela se tam známá pohádka Anděl Páně a straší tam prý Šplhavec, což je bubák s amorfní tváří. Další zajímavostí hradu Kašperk je, že na něj jeho kastelána Václava Kůse zavála náhoda. Jaká je historie památky a za jak dlouho byla postavena? Kolikrát od svého založení hrad vyhořel? Je práce kastelána pestrá? Jaké byly povětrnostní podmínky, když se natáčela pohádka Anděl Páně? Změnil se hrad od té doby?

„Neměl jsem životní cíl stát se kastelánem. Ale v Praze, kde jsem tenkrát pracoval, mi zbourali můj oblíbený indický street food, kde měli to nejlepší Tikka Masala na světě. A já v tu chvíli zjistil, že život v Praze už mi nedává žádný smysl,“ vypráví Václav Kůs.

„V tu chvíli se objevil inzerát, že na hradu Kašperk končí Zdeněk Svoboda, můj předchůdce, který tam za 20 let udělal spoustu práce. Řekl jsem si, že to zkusím, protože nemám co ztratit. Šel jsem tam bez zkušeností, ale podařilo se a dnes mám to štěstí, že jsem obklopený fantastickým týmem,“ ohlíží se kastelán v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Bebarová , eh
Spustit audio

Související