Jsem čistokrevný samouk a chyb byly spousty, vzpomíná na své začátky vítěz soutěže Peče celá země
„Všechno, co jsem v soutěži upekl, jsou chutě, které mám rád. Denně udělám dva dorty a ochutnávám v každé fázi pečení. I když peču stejný dort,“ ujišťuje vítěz soutěže a student medicíny. Jaký obor medicíny studuje? Poznávají ho v nemocnici pacienti? Na jakém kurzu pečení byl? Naučil se v soutěži něco úplně nového? Jak bojoval s časem? Pamatuje si svoje největší chyby? A odkdy se věnuje kaligrafii?
Pro soutěž použil postupy, které, jak říká, musíte umět. „Když dostanete zadání a máte na to dva měsíce, musíte stavět na tom, kde jste si jistí a co víte. Tam není prostor pro nějaké experimentování.“
„Jsem čistokrevný samouk a chyb byly spousty,“ vzpomíná Vojtěch Vrtiška na své cukrářské začátky. „Ale ty výrobky vždycky doputovaly do základní poživatelné podoby. Do koše nešly, nemám rád, když se plýtvá jídlem.“
Od dětství se prý věnoval spíš vaření. „K pečení jsem se dostal až během gymnázia a covidu, kdy jsem to měl jako relax a ventil od učení. Tehdy jsem se ptal sám sebe, co bych od zákusku chtěl a čím by mě zaujal,“ uzavírá Vojtěch Vrtiška v Blízkých setkáních.
Související
-
Sama jsem překvapená, kam se ta moje řeka hrne, přiznává vítězka soutěže Peče celá země
Zvítězila v populární televizní soutěži a před ní se otevřela celá škála nových profesí. „Je to takové sci-fi. Je to těžké,“ ujišťuje Petra Burianová v Blízkých setkáních.
-
Pečení mám jako koníček. Cukrařina jako živobytí je velká dřina, říká Zdeněk Tokár z Peče celá země
„V laboratoři člověk musí být přesný a profesionální. I cukrařina vyžaduje jistou přesnost, ale já jsem ten typ, který se ne vždy drží receptu,“ přiznává bioanalytik.
-
Stres do kuchyně nepatří. To se pak krémy srážejí a těsto nekyne, radí cukrář Josef Maršálek
„Cukrářem jsem chtěl být od tří let. A rodiče dělali vše pro to, abych jím nebyl,“ prozradil v Radiocafé známý pekař a cukrář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.