Josephine Baker. Sex symbol Paříže, válečná špiónka i matka dvanácti dětí

Femme fatale 20. století! Sex symbol Paříže. A také bojovnice za lidská práva a proti rasové diskriminaci. Když přijela do Prahy, do hotelu ji vezli kočárem zapřaženým jejími fanoušky. Miloš Havel tu potom prý odmítl její milostné návrhy. Čytřikrát se vdala, adoptovala dvanáct dětí...

Původně se jmenovala Freda Josephine McDonald, ale doma jí říkali Tumpie. Tuhle přezdívku vymyslela matka. Prvorozená dcera jí připomínala postavičku z populární říkanky, která vypadá jako vajíčko. Ze začátku sice vystupovala na ulici, ale všiml si jí impresário společnosti Dixie Steppers a svěřil jí první roli. Už v roce 1923 vystupovala na Broadwayi. Pak dostala osudovou nabídku, a vydala se se souborem Černošské revue do Paříže.

Ve sklepě Lucerny možná leží její prsten

Navštívila také Prahu. A to hned třikrát. Říká se, že Miloš Havel prý odmítl milostné návrhy Bakerové. Tak po něm hodila desetikarátovým briliantovým prstenem. Jedno je však jisté. Při příjezdu Josephine Bakerové do Prahy ji čekalo opravdu vřelé přijetí. Do hotelu ji vezli kočárem zapřaženým jejími fanoušky.

Ve čtyřicátých letech pracuje Josephine Bakerová pro Červený kříž a francouzskou zpravodajskou službu. Svého čtvrtého manžela Joa Bouillona si vzala dva roky po konci války. Adoptovala dvanáct dětí z různých částí světa. Po patnácti letech přišel rozchod a  Bakerová ztratila zámek. Děti jsou poslány do různých internátních zařízení. Když Josephine Bakerová v dubnu 1975 zemře, je Jo Bouillon překvapen, že se stává univerzálním dědicem.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.