Josef Formánek na sebe v knihách prozradí i to, co by si jindy nedovolil
Do civilizovaných koutů světa i do pralesa jsme zavítali s cestovatelem a reportérem Josefem Formánkem.
Na cestách našel Josef Formánek svůj druhý domov. Tím se stal prakticky neznámý ostrov Siberut.
I kvůli němu si začal psát s papežem Janem Pavlem II. a snažil se zabránit působení misionářů v necivilizovaných pralesních oblastech.
Svoji první knihu „Prsatý muž a zloděj příběhů“ psal sedm let. Z knihy se stal debut desetiletí a z Josefa Formánka spisovatel na celý úvazek.
Bestseller Prsatý muž a zloděj příběhů
Pokud budeme J. Formánka představovat dnes, budeme o něm hovořit především jako o spisovateli. Přesto, jeho životopis je opravdu barvitý a jako cestovatel a reportér navštívil přes 30 zemí světa. J. Formánek je spoluzakladatelem cestovatelského magazínu Koktejl a pokud se vrátíme k jeho dráze spisovatele, knižního debutu s názvem Prsatý muž a zloděj příběhů se prodalo neuvěřitelných 27 000 výtisků.
K údivu Arnošta Lustiga
Z čeho se dá osobnost J. Formánka poznat nejlépe? Poznáme ho podle cestovatelských zápisků, z autorských knih nebo rozhovorů? „Arnošt Lustig mi jednou řekl, že musím psát pravdivě a já se toho držel. Když si pak četl mé knihy divil se, že až tak.“ Autor si prý v knihách nejvíce dovolí a prozradí na sebe i to, o by si jindy nedovolil.
Více si poslechněte v přiloženém záznamu rozhovoru…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.