Josef Baxa: Správní soudnictví přichází do módy. Úřad je ale zatížen

20. srpen 2018

Nejvyšší správní soud se prý potýká s masivním nárůstem agendy. Z jakého důvodu? Lze nalézt přímou úměru s tím, jak roste počet žalob ke krajským soudům, roste i počet kasačních stížností?

„Správní soudnictví je stále ještě i po těch letech existence mnohými lidmi teprve objevováno. Lidé si více uvědomují svá práva a v případě, že se cítí ohroženi, chtějí se bránit. V republice jsou ročně vydávány stovky správních rozhodnutí, takže nakonec deset tisíc žalob ke krajským soudům je ještě zlomek,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Josef Baxa: Dagmar Burešová byla velká dáma. Soudci tehdy mohli svou ministryni milovat

Dagmar Burešová

Ve středu 11. července proběhne poslední rozloučení s první polistopadovou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou. Jak se zapsala do proměny české justice? A podle čeho se vybírají šéfové resortu?

V sousedním Německu tvoří správní soudci pětinu. U nás je to podle Baxy kolem čtyř procent. „Správní soudnictví přichází do módy a ty počty zdaleka nejsou konečné. S tím souvisí i ono zatížení mého úřadu.“

Nejvyšší správní soud (NSS) je jakousi pojistkou. Jako každý nejvyšší orgán usiluje o sjednocení, jednotu a zákonnost ve své oblasti. V tomto případě tedy v oblasti veřejných subjektivních práv. „Zvláštnost správního soudnictví je v tom, že nesjednocuje jen soudy pod sebou, ale jeho působení je i do celé veřejné správy. NSS výrazně ovlivňuje praxi správních orgánů jako daňová správa nebo stavební úřady.“

Jak zabránit zahlcení?

V současnosti se mluví o omezení kasační stížnosti pro tzv. nepřijatelnost. Co to vlastně znamená? „Jedná se o způsob rozhodnutí, kterým NSS říká: My tuto stížnost nepřijímáme, protože neřeší nic víc, než co by přesahovalo vlastní zájmy stěžovatele a než to, co jsme už stokrát řekli v podobných případech.“

„Je to opatření, které má zabránit zahlcení. Myslím, že není rolí nejvyšších soudů, aby chrlily tisíce případů ročně, které si jsou podobné jako vejce vejci. Je důležité, aby se tyto nejvyšší soudy mohly soustředit skutečně na ty významné a důležité případy. A ty propracovat,“ tvrdí Baxa.

Velký faktor v rozhodnutí hraje i čas. Pokud totiž nejvyšší soudy mají onu sjednocovací úlohu, tak by měla odezva na právní problém přicházet velmi rychle. Ideálně v řádu několika měsíců, ne několika let. „To by hrozilo za situace, kdybychom zpracovávali celý proud kasačních stížností, který k nám vytrvale přichází.“

„Rozhodně to není všelék. Je to jen jeden z kroků, který by nám ulevil,“ dodává předseda.  

autoři: Zita Senková , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.