Josef Baxa: Pojem začínající soudce neexistuje. Účastníci řízení mají nárok na plnohodnotný soud

21. květen 2018

Prezident Miloš Zeman v rámci své návštěvy severní Moravy kritizoval výši mezd nově jmenovaných soudců i některé jejich rozsudky. Možná vládní koalice hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení uvádí, že současné mzdy soudců měnit nehodlá, protože zaručují nezávislost justice.

„Pojem začínající soudce v české justici neexistuje. Jakmile je soudce jmenován, je to na několik desetiletí a musí být připraven řešit jakékoli případy, nejenom případy pro začátečníky,“ říká Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu.

„Bez nadsázky řečeno může takový soudce hned druhý den po jmenování klidně rozhodovat spor o katedrálu svatého Víta. A tomu musí odpovídat i podmínky, včetně těch finančních,“ dodává.

Soudce nanečisto?

Zatímco začínající chirurg nedostane složitou operaci srdce, ale bude nejprve asistovat a řešit jednoduché případy, soudci dostávají případy přiděleny náhodně, aby se zaručila nezávislost jejich rozhodování.

„Nejsem si jist, jestli je to dobře. Nemůžeme se tvářit, že je soudce okamžitě od druhého dne stejně erudovaný jako jeho kolega, který je soudce deset, patnáct nebo dvacet let,“ myslí si Josef Baxa.


Občan si nemůže vybrat rychlý soud, proto je povinností státu toto uspořádat.Josef Baxa

„Na druhou stranu účastníci řízení mají nárok na plnohodnotného soudce, ne na toho, kdo se učí a metodou pokusu a omylu teprve získává erudici. Společnost musí říct, jaké chce mít soudce, aby jim mohla věřit.“

Justice by neměla být vícerychlostní

Kromě problematiky nezkušených soudců prezident Zeman vytýká soudům i rychlost práce, která se mu zdá pomalá. Podle Josefa Baxy jde o koncepční problém procesního prostředí a soudní organizace.

„Některé regiony jsou přetížené, některé agendy jsou přetížené, ale jinde vše běží, jak má. Jde o koncepční otázky, jak vnitřně zorganizovat soudní aparát, aby justice byla stejně rychlá, ne vícerychlostní. Občan si nemůže vybrat rychlý soud, proto je povinností státu toto uspořádat.“

autoři: zis , and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.