Josef Baxa: Babiš vs. StB? Soudy řekly, že to, co je ve spisech, bylo vytvořeno na základě skutečných událostí

19. únor 2018

Bratislavský krajský soud v souladu s rozsudkem Ústavního soudu zamítl žalobu Andreje Babiše, že je veden ve svazcích StB jako její agent neoprávněně. Český premiér v demisi se chce dál soudit. Řešila se podstata sporu, tj. že Andrej Babiš byl veden oprávněně v evidencích státní bezpečnosti? A lze spolupráci paušalizovat?

„Nemám jiné informace než veřejně dostupné,“ přiznává Josef Baxa. „Ale myslím, že se skutečně řešilo, jestli údaje v evidencích, které jsou velmi podrobné a velmi konkrétní, mají reálný základ. A soudy řekly, že ano, že to, co v neskartovaných spisech existuje, bylo vytvořeno na základě skutečných událostí.“

Lze spolupráci s StB paušalizovat?

Ministr školství Robert Plaga pro internetovou televizi DVTV řekl, že jeho pohled na premiéra by se nezměnil, ani kdyby budoucí soudy prokázaly, že Andrej Babiš s StB opravdu spolupracoval. Protože prý „je důležité, co konkrétně člověk pro StB dělal“.

Podle Plagy je rozdíl mezi „hospodářskou tajnou službou a tím, jestli někdo udával disidenty“. Lze spolupráci s StB paušalizovat? „Ano, lze ji paušalizovat. A myslím, že by neměla být relativizována,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu.

Režim byl opřen přesně o tyto složky

„Čas běží, lidé zapomínají, důkazy mizí... Ale tohle je velmi temné, smutné období v životě naší země a je třeba si to neustále připomínat, aby to nevymizelo z paměti, abychom to neopakovali. To se nedá nic dělat. To bychom se pak mohli bavit o dozorcích někde v lágru, že některý z nich byl laskavější.“

Robert Plaga

„Režim byl opřen přesně o tyto složky. A spolupracovat s nimi? Víte, já bych si představoval, že někdo skutečně vysloví přiznání, určité pokání: Dělal jsem to, takový jsem byl, prosím, promiňte mi to. A to se nestalo. Všichni se o tom jen soudí, všichni to relativizují a já si myslím, že je to špatně.“

autoři: Josef Baxa , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.