Jiřina Švorcová byla hodná a nosila si jídlo v kastrůlku, vzpomíná Lenka Termerová na seriál Žena za pultem

28. červenec 2022

„Žena za pultem se pořád vrací a žije svým vlastním životem,“ tvrdí ta, která v seriálu hrála koktavou Jiřinku. „Mrzí mě, že je označovaná jako komunistický seriál,“ dodává herečka Lenka Termerová. Na koho ráda vzpomíná na půdě rozhlasu? Co zažívala na studentské koleji? Kde potkala svého manžela a co jí předpověděla vědma? Chtěla, aby její dcera Martha byla také herečkou? Poslechněte si v audiu.

„Seriál Žena za pultem vznikl v době komunismu. Ale byla to zakázka pro Jaroslava Dietla, aby oslavil prodavačky. To řemeslo je tam fascinující. Možná proto je seriál tak životaschopný a pořád se vrací,“ soudí herečka.

Hlavní roli měla prý původně hrát Jana Hlaváčová. Los ale nakonec padl na Jiřinu Švorcovou. Údajně proto, aby nehrála jen samé politické role. Lenka Termerová prožila s Jiřinou Švorcovou během natáčení půl roku.

„Byla to laskavá partnerka. Chodila pořád zhasínat, byla taková šetřivá a nosila si jídlo v kastrůlku. Byl to hodný člověk, který v mládí něčemu uvěřil, takže pokud šlo o politiku, nebyla s ní řeč. Ale myslím, že nikomu neškodila.“

Jaká byla Švorcová herečka? „Moc se mi líbila v Králi Šumavy. Ale ještě víc mi líbil Jiří Vala, do kterého jsem se totálně zamilovala, protože to byl velký krasavec. Tehdy jsem si říkala, že až vyrostu, tak si ho vezmu,“ přiznává s úsměvem Lenka Termerová.

autoři: Aleš Cibulka , eh

Související