Jiří Pondělíček: Amerika začala psát novou kapitolu. Trucujícího Donalda Trumpa vystřídal Joe Biden

21. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Evropu podle expertů čeká s nástupem Bidena návrat ke stabilnímu spojenectví.

„Demokracie zvítězila,“ řekl ve svém projevu nový prezident Spojených států Joe Biden. Američany vyzval k jednotě, která je podle něj jedinou cestou kupředu. 

Čtěte také

Projevem nového prezidenta se prolínalo slovo jednota, láska a víra. Američané by si měli opět naslouchat a respektovat se. Zejména v době, kdy se Spojené státy nacházejí v těžké době pandemie, čelí rasismu a vnitřnímu terorismu.

„V jeho projevu bylo vše, co chtěli slyšet Bidenovi voliči. Někteří republikáni jistě podanou ruku také přijmou, ale kolik jich bude, do jaké míry budou vstřícní nebo zda dojde opět k vykopání příkopu, ukážou až následující měsíce, říká v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček.

Velká americká rodina

Joe Biden podle Jiřího Pondělíčka zachoval ve svém inauguračním projevu běžné rétorické obraty s cílem uklidnit vzedmuté vášně po volbách. Své poselství se snažil cílit na budoucnost a na obnovení americké jednoty.

Řekl, že chce být prezidentem všech Američanů. Daleko více než jeho předchůdce však odkazoval na dějiny Spojených států. Připomenul řadu těžkých momentů, které ale nakonec Amerika dokázala překonat.

Trucpodnik Donalda Trumpa

Přestože inaugurační projev nového prezidenta splnil to, co se od něj očekávalo, sama inaugurace byla jako dosud žádná jiná. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření kvůli pandemii koronaviru i kvůli obavám z dalšího násilí, jaký Kapitol zažil před několika týdny. Chyběl i předchůdce Donald Trump, který odletěl na Floridu.

Čtěte také

Atmosféra inaugurace byla opravdu výjimečná. Absence davu a vojenská přítomnost byly bezprecedentní. Stejně tak nepřítomnost Donalda Trumpa. I když svoji absenci avizoval dlouho dopředu, dá se říct, že je prvním poválečným prezidentem, který inauguraci svého nástupce cíleně a vědomě sabotoval.

Podle Jiřího Pondělíčka to není dobrá zpráva o stavu americké demokracie. Napětí sice nepřišlo s Trumpem. Bylo tam dlouhodobě. Velký rozdíl je ale v tom, že se ho politici snažili tlumit. Donald Trump na tlumení vášní zájem nemá. Bidenovi sice nechal v Oválné pracovně dopis, před veřejností ale i nadále trucuje.

Nový kurz Joea Bidena

Joe Biden již podnikl své první kroky ve funkci prezidenta. Spojené státy se například vracejí ke klimatické Pařížské dohodě. Ruší se i stavba zdi na hranicích s Mexikem. Podle Jiřího Pondělíčka však jde spíše o symbolické kroky.

Podobně se choval i Trump ve svých prvních dnech úřadu, že zrušil to, co připravil předchůdce. Kroky Bidena mají hlavně demonstrovat odklon od svého předchůdce.

Host Dvojky poukazuje na to, že přestože se klimatická dohoda přestala dodržovat, některá velká města a některé státy se k ní i nadále hlásily a klimatické cíle se zavázaly dodržovat i nadále. Podobně je to i se stavbou zdi. Za vlády Trumpa se postavilo jen kolem 40 nových kilometrů, vše ostatní byly opravy. Pokud by Joe Biden zastavil stavbu o týden později, mnoho nových kilometrů by se jistě nepostavilo, uzavírá Jiří Pondělíček.

Další témata rozhovoru: inaugurační projev Joe Bidena; symbolika ceremoniálu; budoucnost Ameriky i Donalda Trumpa; důležité postavy administrativy Joeho Bidena.

 

autoři: Zita Senková , Jiří Pondělíček , opa
Spustit audio

Související