Jiří Ornest: Kdo je tady pán aneb Jeppe v rádiu. Příběh hlupáka a opilce, který se stane obětí krutého žertu

4. listopad 2023

Osobitou variaci na slavnou komedii Jeppe z vršku dánsko-norského dramatika a spisovatele Ludviga Holberga napsal v roce 1994 Jiří Ornest. Pod názvem Kdo je tady pán aneb Jeppe v rádiu zpracoval po svém příběh sedláka Jeppeho, hlupáka a opilce, který se stane obětí krutého žertu. Do titulní role obsadil Tomáše Töpfera, dále hrají Eva Holubová, Jan Kraus a Bohumil Klepl.

Hudební improvizace: Jiří Růžička
Účinkují: Tomáš Töpfer, Vladimír Kudla, Martin Učík, Jan Kraus, Bohumil Klepl, Jiří Růžička, Radan Rusev, Eva Holubová, Markéta Knappová, Hana Brothánková a Pavel Karbusický
Dramaturgie: Jana Weberová
Režie: Jiří Ornest
Natočeno: v roce 1994
(70 min.)

Otloukánka Jeppeho, jehož podvádí a bije i vlastní žena, dá bohatý baron pro pobavení přenést ve spánku na zámek a na jeden den z něj udělá bohatého pána. Na druhý den čeká Jeppeho tvrdé vystřízlivění – když se znovu probudí do vlastního neutěšeného života a ještě je potměšilým panstvem souzen za to, že se vydával za svého pána.

Ornestova adaptace Holbergovy komedie vznikla původně pro divadlo, které si říkalo Náhradní. Náhradní proto, že lidem, kteří se kolem něho sešli, nahrazovalo to, co jim neposkytovaly jejich domovské scény.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.