Jiří Hubička: Síla slova

10. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Dvořák

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Manipulativní moc svého hlasu v rozhlasové detektivce zkouší moderátor Frankie. Hrají Jiří Dvořák, Jiří Ornest, Jana Stryková a další. Poslouchejte do neděle 17. listopadu.

V původní rozhlasové detektivce, zasazené do současného českého města okresního formátu, zkoumá autor hry sílu a moc slova. Zavede vás do světa, ve kterém mocní bossové vládnou nejen všem hospodářským subjektům regionu, ale ovládají i média. V Síle slova je tímto bossem jakýsi Pázler.

„Pázler je podnikatelský boss okresu. Úspěšný. Asi trochu mafián. Patří mu půlka města, obchody, hospody, bordely… A taky místní rozhlasová stanice. Určitě podvodník. Policie to dobře ví. Ale co s ním? Nemůže na něj,“ popisuje autor Jiří Hubička

Onou rozhlasovou stanicí je soukromé rádio Nox. Působí v něm zkušený moderátor vládnoucí podmanivým hlasem Frankie Bliss, skutečným jménem František Bláha. To on se rozhodne vyzkoušet moc svého hlasu v oblíbeném kontaktním pořadu Půlnoční šepot.

Za všemi těmi okny jsou nastražené uši všech našich milých notorických nespavců… A já se svým hlasem vtírám do jejich příbytků, do jejich myslí… oni mě sice nevidí, ani já nevidím jejich oči, ale tuším, že mě vnímají, snažím je pohladit, povzbudit, snažím se ukonejšit jejich bolesti… cítím se přitom trochu jako dirigent… mám nad nimi magickou moc. No není to úžasný?
Franklie Bliss v rozhlasové hře

V touze vyzkoušet manipulativní působení slov, ovlivňovat konkrétní lidské osudy, neváhá sáhnout po numerologii nebo astrologii. Každá snaha po manipulaci má ale svoje rizika a hranice. A Frankie na ně tvrdě narazí.

Tato srážka vytváří detektivní jádro příběhu. Záhadu postupně rozplétá dvojice detektivů – postarší poručík Vláčil a rotná Králíčková, mladá, snaživá, čerstvá absolventka policejní akademie.

Příběh Síly slova nabízí vzrušení plynoucí z detektivní zápletky, současně přesah založený na zjištění, že s lidskými osudy si není radno hrát.

Účinkují: Jiří Dvořák, Jiří Ornest, Jana Stryková, Tereza Bebarová, Pavel Soukup, Petr Kostka, Daniel Šváb, Tomáš Karger, Igor Bareš, Dana Černá, Petr Pelzer, Ming tang Qin, Lucie Roznětínská, Lucie Trmínková, Simona Vrbická Koptová, Jitka Sedláčková, Michal Pavlata
Režie: Petr Mančal
Dramaturgie: Jitka Škápíková
Hudební a zvuková spolupráce: Ladislav Železný
Natočeno v roce 2008

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Spustit audio