Jiří Hlaváč: Když oscarový Ennio Morricone nestíhal hollywoodské zakázky, doporučoval Zdeňka Lišku

1. březen 2016

Letošní Oscary mají i svou českou stopu. Jaké jsou vazby Ennia Morriconeho na nás a na Evropu?

Poprvé v životě se ceny Americké filmové akademie dočkal nejenom herec Leonardo DiCaprio, ale taky legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu 8 hrozných. Je to tak trochu i Oscar pro nás. Hudbu k filmu totiž natočil s Českým národním symfonickým orchestrem.

„Vazba pana Morriconeho na českou hudbu je mnohem delší,“ připomíná hudebník Jiří Hlaváč. „Už před 40 nebo 50 lety, když dostal zakázku v Hollywoodu a on neměl čas, odkazoval na pražského skladatele Zdeňka Lišku. Ennio Morricone měl přehled o tom, co se děje v Evropě.“

Připomeňte si hudbu Zdeňka Lišky k filmu Markéta Lazarová. Klikněte na video!

Morricone je navíc jedním z mála tvůrců filmové hudby, který vstoupil i do světa symfonické tvorby. „A uspěl i tam.“ Hlaváč na skladateli obdivuje hlavně široký záběr mnoha žánrů, obrovskou představivost, uměleckou fantazii a cit pro stavbu sekvencí a profilaci figur důležitých pro film.

„Jsem vděčný, že se konečně dočkal.“ Morricone byl na pozlacenou sošku nominován už 6x, nedávno taky dostal vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. „Jeho kolegové říkali po desetiletí: kdo jiný, když ne on.“

Hlaváč má radost i z dalšího oceněného: Leonarda DiCapria. „To není jen herec. Je to producent, scenárista. To je skutečně filmová osobnost, která dělá světovému filmu velkou službu a velkou čest.“ Nejde ale v případě obou spíše o ceny za minulé výkony?

„To je možné,“ připouští Hlaváč. „Buď je to cena popularity a tu lze získat jakýmkoli způsobem. Anebo je to cena za umělecký vklad a to je hodno velkého respektu a velké úcty,“ zastává Hlaváč smířlivé stanovisko. Vždyť i Morricone sám říká, že 40 % úspěchu filmu dělá hudba.

Poslechněte si vítěznou Morricone hudbu v úvodní sekvenci filmu 8 hrozných ve videu níže.

autoři: zis , Jiří Hlaváč , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.