Jiří Drahoš: V české laboratoři vzniká první boranový laser na světě

15. leden 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03278350.jpeg

Akademii věd ČR letos čekají oslavy 125 let. Její nová koncepce chce víc propojit každodenní svět se světem vědy. Mezi první krůčky možná patří i objev boranového laseru.

Opravdu budou pod boranovým laserem podepsáni i naši vědci? „Zatím to vypadá slibně,“ říká předseda Akademie věd ČR (AV ČR) Jiří Drahoš.

Vědci z Ústavu anorganické chemie AV ČR v Praze spolupracují se španělskými kolegy. Vedl je popularizátor vědy a výborný vědec Michael Londesborough.


Boranový laser
- jako první na světě čistě na bázi anorganického materiálu
- vyzařuje modré laserové světlo

„Každý z nás dobře zná laser. Tento ale využívá sloučeninu boru a vodíku. Je to sice na začátku, ale zdá se, že je to velmi stabilní a levná látka, která splňuje i řadu dalších požadavků.“ Objev by mohl být zajímavý i ve spojitosti s letošním Mezinárodním rokem světla.

AV ČR budoucnosti

První boranový laser na světě

AV ČR u příležitosti 125. výročí od založení mění i strategii. Podle nové koncepce by měl být špičkový výzkum hlavně ve veřejném zájmu. „Sice už dnes spolupráce s vysokými školami, firmami a třeba i státní správou probíhá, ale myslím si, že to jde ještě víc. Chybí nám lepší koordinace.“

Dnes tady máme už 14 vědeckých programů. Od oblasti péče o zdraví až třeba po podporu státní správy. „Jsme přesvědčeni, že lepším propojením vědců a praxe dosáhneme daleko větší synergie. Dáváme toho společnosti docela dost, ale část vnitroakademické energie ještě můžeme přidat.“

Nové antibiotikum?

Slyšíte to všude. Viry a bakterie jsou stále rezistentnější vůči dosud známým antibiotikům. Podle Drahoše vypadá slibně řešení, které přináší americký postup: zkoumané látky zakopat v krabici do hlíny. Je tam totiž jejich přirozené prostředí a mohou se množit.

A pak přijde mravenčí práce, kdy se musí testovat účinek. „Je to zajímavá ukázka práce dnešního vědce. Vedle nejmodernějšího vybavení laboratoře má hlínu a rýč,“ dodává Jiří Drahoš.

Jak bude podrobně vypadat nová strategie? Proč a kdy akademie vznikla? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , Jiří Drahoš
Spustit audio