Její politické angažmá skončilo snad dřív, než začalo. Zrcadlo Heleny Třeštíkové

16. prosinec 2021

Je jednou z nejvýraznějších a nejvytrvalejších ve svém oboru. A ví, že tam patří. I její politické angažmá skončilo snad dříve, než začalo. Dokumentaristka, která se dostává svým hrdinům pod kůži a zůstává pod ní dlouhá léta. Propagátorka časosběrných dokumentů, která svými filmy sleduje malé dějiny svých hrdinů na pozadí těch velkých, národních.

Jaké bylo vyrůstat na Václavském náměstí a sledovat dějiny z okna bytu? Jak těžký je balanc mezi tvorbou a mateřstvím? A jak se snese režie s pedagogickou dráhou?

Zrcadlo poslouchejte každý čtvrtek od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.