Jediná minuta mi změnila život. Jak žít dál? Hledejte novou cestu, radí psychoterapeutka
Smrt blízkého člověka, autonehoda, rozvod, přepadení nebo třeba znásilnění. Trauma, které dokáže vyvést z duševní rovnováhy i člověka, který „stojí pevně na nohou“.
„Téměř každý z vás někdy v životě nějakou tu stresovou nebo depresivní situaci zažil. Traumatický otřes je ale něco horšího,“ vysvětluje psychoterapeutka Ivana Dlouhá.
Do traumatického otřesu se dostávají i lidé, kteří se předem nepřipraveni dozvědí o smrtelné nemoci. „Nejhorší stavy zažívají rodiče nemocných dětí,“ dodává. Je ale vůbec trauma zvládnout „v pohodě“?
Jediná minuta vám může kompletně změnit život. Ale nemá cenu, aby se v tom člověk pořád patlal a říkat si, co kdy měl udělat jinak. Musíte jít dál. Musíte hledat cestu, ne se stále vracet na tu starou a poznamenanou! V minulosti se žít nedá.Ivana Dlouhá, psychoterapeutka
Zvládnout to jde
Podle psychoterapeutky je to hodně individuální, někdo je schopný nenadálou informaci třeba o rozvodu v pohodě zvládnout, druhý se zhroutí. Pak je ale nutné vyhledat odbornou pomoc. „Otevření lidé, kteří jsou svá trápení schopni ventilovat a bavit se s lidmi kolem, mají velkou naději, že to nakonec zvládnou i bez pomoci odborníka.“
Taky se ne nadarmo říká, že sdílená starost je poloviční radost. „Musíte ale pochopit, co se vlastně stalo. Důležité je, aby vás důvěrník neodsuzoval, ale pomohl. Abyste se od něj nedozvěděli, že si za to vlastně můžete sami.“
To ale bolí...
Může takové trauma taky „fyzicky bolet“? „Určitě ano, protože existuje přímá souvislost mezi duševními a fyzickými projevy,“ říká Dlouhá. Takový člověk se uzavře, všude vidí podobné situace, jako když mu bylo ublíženo a proto raději nechodí z domu. K tomu se přidávají bolesti hlavy, trnutí šíje a třeba zažívací potíže.
Co poradí Ivana Dlouhá?
Na první pohled „malé“ trauma, ale každý zvládá úplně jinak. „Ti nejslabší z nás jsou nejvíc zranitelnější. Hlavně senioři nebo děti si totiž nedokáží rozumově zdůvodnit, proč a jak se to stalo. A hlavně, jak z toho pak ven,“ komentuje Ivana Dlouhá. A co doporučuje?
„Pokud kvůli tomu přestala řídit a má třeba špatné sny, pak to traumatický zážitek je a měla by vyhledat psychoterapeuta. Začít jezdit pak musí úplně od počátku, třeba na trenažéru, parkovišti, stejně jako v autoškole.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.