Je to takový podivný česko-vietnamský miš-maš. Reflektuje mě, popisuje svoji kuchařku Chili Ta Thuy

14. červen 2023

Na svých kurzech neučí lidi recepty, ale principy vaření. „Jsem zastáncem toho, že jídlo se dá vytvořit z jednoduchých surovin a není to věda,“ tvrdí kuchařka Chili Ta Thuy. Pamatuje si ještě něco z Vietnamu? Zažila ve škole šikanu? Bylo pro ni jednoduché naučit se česky? Houbaří její rodiče? K čemu všemu se hodí houby šitake? Pořád se aktivně věnuje americkému fotbalu?

Je autorkou nevšední a originální kuchařky. „Jsou v ní asijská jídla s asijským kořením a českými surovinami. Myslím, že reflektuje mě, což znamená, že je to takový podivný česko-vietnamský miš-maš,“ směje se.

Základem úspěchu je podle Chili Ta Thuy umět suroviny správně zkombinovat. „Když se to člověk naučí, může být hravý, kreativní a nemusí slepě následovat recepty. Jinak z toho odezní radost.“

Smažená rýže je v asijské kuchyni evergreenem. „Ideální je ta, která vám zbyde z druhého dne. Dávám do ní třeba sušené ovoce, oříšky a vajíčko. A na dochucení kvalitní sójovou omáčkou a pražený sezamový olej.“

A co kalorie? „Sacharidy nejsou žádné zlo. Mně se bez nich jen sníží chuť k životu. Klíčem je nepřejídat se. Důležité je i nastavení mysli. Zastavit se v našem uspěchaném světě a udělat si z jídla gurmánský zážitek,“ uzavírá Chili Ta Thuy.

autoři: Adéla Gondíková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.