Je substituční hormonální léčba pro ženy bezpečná?
Žena po přechodu je mnohem víc ohrožena rakovinou děložního čípku nebo prsu. Menopauza přináší i další problémy. Výhody a nevýhody substituční léčby shrnuje primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Mělník Radek Havlas.
„Po 50 roku přestávají fungovat vaječníky, které produkují ženské pohlavní hormony. S poklesem hladiny hormonů dochází během několika týdnů nebo měsíců i k dalším změnám,“ vysvětluje gynekolog Radek Havlas. V pořadu Poradna – Váš příběh se kvůli dotazu posluchačky dostalo i na otázku bezpečnosti substituční léčby.
„Až taková maličkost to není,“ odpovídá Havlas. „Každopádně vám gynekolog může dát lékovou hormonální náhradu, tzv. substituční léčbu. Ale ne každá dáma ji může užívat, takže vás musí taky vyšetřit.“ Možnost je i zakoupení přípravků s fytoestrogeny v lékárně. Jde o látky podobné ženským hormonům získané z rostlin.
Je substituční léčba bezpečná?
Právě substituční léčbě se ale plno žen brání. „Docela ty obavy chápu, protože před pár lety vznikla panika po prohlášení amerického lékového úřadu o škodlivosti hormonální substituce.“ Vycházeli z několika studií, které se ale ukázaly nevěrohodné.
„Zařadili do nich totiž pacientky, které kvůli jiným chorobám neměly substituční léčbu vůbec začínat.“ Kontraindikací je angina pectoris, stavy po infarktech a poruchy srážení krve. „Už dlouho víme, že všechny tělu dodané hormony mohou způsobit trombózu nebo embolii.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?