Je něco shnilého ve státě dánském

30. prosinec 2014

Když lidé přestávají věřit, že se mohou domoci práva a že spravedlnost bude nalezena, mluví o Dánsku a shnilotině v politice. Což si současní Dánové nezaslouží.

Pátrání po tom, proč se zrovna tohle říká, ale nebude příliš složité. Takže balíme kufry a vyrážíme na výlet! Kam? No přece na hrad Elsinor.

Ten se ale ve skutečnosti jmenuje Kronborg. Leží na ostrově Sjaelland 40 kilometrů severně od Kodaně, nedaleko městečka Helsingor. A právě tam najdeme slavného kralevice, kterého přivedla na svět „Labuť avonská“, největší dramatik všech dob, William Shakespeare.

Shakespeare napsal Hamleta plus minus v roce 1600. Patrně si v té době četl ve staré dánské kronice, kterou sepsal jistý Saxo Gramaticus (žil v letech 1150–1220). A nechal se jí inspirovat.

Saxo vypráví příběh synů dánského krále, bratrů Horvendila a Fenga. Ten první zabil norského krále, vzal si za ženu vdovu po něm, Gertrudu, a měli spolu syna Amleta.


První doložené uvedení Hamleta na českém jevišti se datuje rokem 1774, a to v Divadle v Kotcích. Ovšem hrálo se německy. Česky promluvil Hamlet o něco později, začátkem 90. let 18. století ve Vlasteneckém divadle U Hybernů.

Jeho bratr Feng mu záviděl trůn i rodinné štěstí, před očima všech Horvendila zabil a uzavřel sňatek s Gertrudou. Což byl dost malér – v tehdejší době to bylo považováno za incest.

Amlet chce svého otce pomstít. Aby skryl svůj úmysl, předstírá šílenství. Feng však přece jen něco tuší, a tak pošle jednoho ze svých špehů, aby se skryl v královnině komnatě a vyslechl rozhovor syna s matkou.

Špeh se ukryje pod postelí – pozor, drobná změna, Shakespearův Polonius se schovává za závěsem – Amlet se chová jako blázen: kokrhá, rozhazuje rukama, jako křídly, skáče po posteli, pod kterou se krčí špicl.


Na prknech Národního divadla se Hamlet hrál poprvé 30. dubna 1886. V hlavní roli vystoupil významný český herec Karel Šimanovský.

Nakonec Amlet špeha zabije, mrtvolu rozseká na kousky, uvaří ve vodě a pohodí do stoky prasatům.

Feng pošle Almeta do Anglie, kde má být okamžitě popraven. Amlet ale prohledá svým průvodcům mošny a najde průvodní dopis. Ten přepíše a anglický král na jeho základě nedá pověsit Amleta, ale Fengovy nohsledy.

A tak dál. Nakonec Amlet Fenga propíchne, usedne na trůn a spokojeně vládne se svou ženou, dcerou anglického krále. Tak tahle kruťárna byla předlohou nejslavnější tragédie všech dob!


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...