Jde o život. Co prožívá člověk, když hájí obžalovaného z těžkého zločinu?

Podívejte se na zločin z roku 1899 z pohledu začínajícího obhájce. V případu, kde jsou hlavními indiciemi jedna mrtvola, dva usvědčující dopisy a jeden ubohý pachatel. Ten, kterého soudili a který se nikdy nepřiznal, vzbuzoval hrůzu, ale i lítost. Zápasil se slovy, jako by bojoval sám se sebou. Šlo o to, nakolik vraždil on sám, a jaký podíl mělo na jeho činu okolní zlo, které z něj vraha udělalo.

Účinkují: Michal Zelenka, Jiří Hromada, Ondřej Rychlý, Jakub Gottwald, Eva Kodešová, Kajetán Písařovic, Jaroslav Vlach
Komentář: historik a publicista Jiří Skoupý
Scénář: Bronislava Janečková
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 24. 4. 2019

20. února 1899 byl ve svém hodinářském krámku v Brně na Ferdinandově třídě nalezen brutálně zavražděný Antonín Podrazil. Mrtvola ležela obličejem k zemi v kaluži krve. Rány na hlavě a stopy krve na stěnách a na stropě vypovídaly o velmi brutálním útoku.

Nedaleko těla ležela sekera, nepochybný vražedný nástroj. Krámek byl vyloupený, zboží rozházené. Na místo se dostavil vyšetřující soudce dr. Eduard Šiml spolu s Janem Dočkalem, četnickým závodčím. Vyšetřovatelé brzy přišli na stopu Antonína Zaorálka…

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.