Jawa

22. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jawa 175 (1932)

Jawa je nejstarší fungující česká firma zabývající se výrobou motocyklů. Špičkové stroje vyvážené do celého světa začal produkovat konstruktér a průmyslník František Janeček.

František Janeček se narodil 23. ledna 1878 v obci Klášter nad Dědinou. Chtěl se stát lékařem, ale otec mu určil studium techniky. Pracovat začínal v pražské továrně Emila Kolbena, který ho poslal do Nizozemska řídit stavbu továrny na dynamoelektrické stroje. Závod nějaký čas sám vedl, pak se vrátil domů a pustil se do vynalézání. Podařilo se mu zkonstruovat například zdokonalenou obloukovou lampu.

Od konstrukce zdraní k výrobě motocyklů

Když začala první světová válka, pustil se František Janeček do zdokonalování zbraní. V malé továrně v Mnichově Hradišti předělával staré rakouské kulomety a vyráběl ruční granáty své vlastní originální konstrukce. Koupil bývalou zájezdní hospodu Na Zelené lišce v Praze na Pankráci a přestavěl ji na moderní zbrojovku.

Motocykl Jawa

Když hledal artikl, kterému by se věnoval po válce, perspektivním se ukázala výroba motocyklů. V roce 1929 zakoupil licenci německé továrny na výrobu automobilů, motocyklů a jízdních kol značky Wanderer.

JA-neček a WA-nderer

Odtud také pochází složenina pojmu Jawa (JA-WA). Slovo „wandern“ znamená německy putovat, cestovat (pochází z něj i české slovo „vandrák“). Z Janeček a Wanderer vzniklo JA-neček a WA-nderer, zkrátka Jawa. Značka to byla jednoduchá, lehce zapamatovatelná, líbivá.

Prvním licenčním výrobkům značky Jawa 500 OHV se na trhu moc nedařilo. Byly příliš robustní, poruchové a navíc drahé. Říkalo se jim příznačně: Rumpál. Až Jawa 175 dobyla trh se sloganem Lepší stroj za méně peněz. Firma uvedla na trh desítky modelů motocyklů, na kterých jezdili ti nejlepší závodníci.

Jawa pérák 1951

Péráky, kývačky a panelky

Za druhé světové války se v pankrácké „chytrovně“, jak se říkalo jedné z dílen, tajně připravovala výroba nového motocyklu, Péráku Jawa 250. Ten vzbudil v roce 1946 světovou senzaci a díky němu značka Jawa na řadu let ovládla světový trh.

Konstruktér František Janeček zemřel 4. června 1941. Vývoj firmy byl nejvýraznější v padesátých letech 20. století, kdy byla Jawa ve špičce motocyklových výrobců a exportovala do mnoha zemí světa. Po roce 1990 nastal výrazný útlum výroby, který měl kořeny již v dřívějších socialistických letech, kdy se do motocyklového průmyslu prakticky neinvestovalo.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Milena M. Marešová , Jitka Škápíková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...