Jaroslava Baliharová: Mezek paličatý aneb Cesta nazdařbůh

Jaroslava Baliharová: Mezek paličatý aneb Cesta nazdařbůh
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslava Baliharová: Mezek paličatý aneb Cesta nazdařbůh

Vydejte se do lesa za loupežníky nebo na královský hrad. Celou rozvernou pohádku komentuje mezek s nadhledem sobě vlastním. Poslouchejte až do neděle 19. dubna 2020.

Prodloužená karanténa? Prodlužujeme dobu poslechu

Vybrané hry a četby jsou teď na webu k poslechu po dobu 30 dní místo obvyklého jednoho týdne. Zaposlouchejte se>>

Účinkují: Marek Němec, Václav Neužil, Klára Suchá, Simona Vrbická, Pavel Rímský, Ivan Řezáč, Barbora Hrzánová, Jana Stryková, Radek Holub, Jan Szymik, Vojtěch Hájek, Kryštof Krhovják, Zdeněk Dolanský, Libor Vacek, Tomáš Pergl, Zdeněk Hruška, Lubor Šplíchal, Eva Přibylová, Libuše Šplíchalová, Jiří Köhler, Petr Jeřábek, Jiří Knot, Otmar Brancuzský, Dana Reichová, Radka Tučková, Petr Šplíchal.
Napsala: Jaroslava Baliharová
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Zvuk: Milan Křivohlavý
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 22. 3. 2020

Mladý královský synek Jiří se v nuzáckém přestrojení toulá světem. Jde jen tak nazdařbůh. Když zachrání nebohého mezka před tyranem Pařízkem, spojí se jejich cesty a už se nerozdělí.

Jiří brzy nato prokáže svou statečnost taky na tržišti, kde ochrání lidi před dobyvačným Zmarem. Tím však na sebe strhne pozornost a rozpoutá se nebezpečná hra. Jiřího spravedlnost, síla i rozum se projeví nejen při ní, ale především při záchraně Bětky a celého království před bandou loupeživých rytířů.

Marek Němec jako mezek

Marek Němec

Nebýt však mezka, Jiřímu by se vedlo mnohem hůř. Právě tohle zvíře, které je často považováno za hloupé a tvrdohlavé, dokáže být ve správnou chvíli na správném místě a rozumně jednat.

Svou přítomností a bystrostí ovlivní nejednu svízelnou situaci. I když mu nikdo z lidí nerozumí, bystře vnímá, co se děje kolem něj. Bezpečně rozpozná dobro i zlo a postaví se na správnou stranu.

O autorce

Jaroslava Baliharová píše pohádky pro děti z čiré radosti. V roce 2016 se se svým scénářem Kouzelný keř zúčastnila soutěže Prix Bohemia Radio Autor a odborná porota její text tehdy zařadila do užšího výběru. V roce 2018 podle něj vznikla první rozhlasová pohádka této autorky.

Křehký příběh o sirotkovi a o mateřské lásce byl vlídně přijat, a tak se Baliharová pustila do psaní nového vyprávění. Láska v něm hraje taky svou roli, ale hlavní postavou se tentokrát stal mezek, odtud také název Mezek paličatý aneb Cesta nazdařbůh.

Autorka se nechala inspirovat pověstnou zaťatostí křížence oslice a koně. I když jde z odborného hlediska spíš o mýtus, posloužila tradovaná vlastnost zvířete jako východisko k příběhu o statečnosti a zdravém rozumu.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

  • Barbora Haplová: Podvodníci

    Původní česká fantasy, ve které není prostor pro ticho. Unikátní hudební design. Účinkují Markéta Frösslová, Václav Vydra, Daniela Kolářová, Libuše Švormová a další.

  • Karel Šiktanc: Hrad Svícen

    Pohádka českého básníka plná záhad. S Janem Vlasákem, Libuší Švormovou, Dalimilem Klapkou nebo Oldřichem Vlachem. Doba poslechu exkluzivně prodloužena až do 25. dubna 2020.

  • Hans Christian Andersen: Pohádka mého života

    Životní příběh dánského pohádkáře je velmi podobný těm, které milují Američané: z velmi chudého chlapce se velkou pílí vypracoval na světoznámého spisovatele.