Jaroslav Šebek: Sklízíme kyselé plody desítky let neřešených problémů. I proto vyhrávají extrémisté

28. březen 2016

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem roku. Podle historika jsou to ale také svátky naděje. A právě tu dnes velmi potřebujeme. V lidech zakořenil strach, důsledek mnoha neřešených problémů.

„Bez bolesti Krista na kříži se těžko můžeme dostat do okamžiku zmrtvýchvstání. Současná atmosféra nejistoty a strachu, spojená s očekáváním, je velmi podobná té, kterou si právě připomínáme,“ říká Jaroslav Šebek.

Dnes tedy asi nečekáme na příchod Mesiáše, ale toužebně čekáme na vyřešení problémů, které už dlouho zmítají Evropou. „Strach, který lidé pociťují z dlouhodobě neřešených problémů, se ještě k tomu přetavil do naštvanosti,“ myslí si.

Sklízíme plody nezájmu politiků

Dnes tak sklízíme plody desítky let neřešených problémů. „Migrační krize tady přece není jen v posledním roce. Ale kulturní nesrovnalosti, odmítání přizpůsobit se většině, vznik ghett, izolace a tak dále. To všechno politici už dlouho přehlížejí.“

Lidé si toho samozřejmě všimli a právě proto dávají ve volbách hlasy extrémistům, kteří nabízejí jen jednoduchá řešení. Právě to se stalo na Slovensku a v německých zemských volbách. Historik se domnívá, že se Evropa začíná dělit už i vnitřně.

Čtěte také

„Dělíme se mezi vysoko a nízko příjmové, mezi velká města a venkov, mezi vzdělance z takzvané Pražské kavárny a sociálně vyloučené. Těch dělení je ale mnohem víc. Není to nic nového, ale dlouhodobý problém, který jen víc a víc polarizuje.“

Svět se mění, politici ne

V posledních letech velké a tradiční strany s historickými kořeny navíc nahrazují strany a hnutí jen s jednobodovým programem. „Politici totiž podcenili způsob komunikace s občany, který se musí změnit. Jiná je už i celá společnost, která stále víc žije jen ve svém vlastním virtuálním světě. Odpadají tak normální mezilidské vztahy.“

Poslanecká sněmovna pořádá den otevřených dveřích

„Nechci revoluci, chci jejich evoluci,“ říká Šebek. Evoluci v zavedených stranách, které by nespokojenost lidí braly jako sebereflexi. To by prý mohlo dát politice znovu hlubší význam. „Nejde tady přece jen technokracii moci a zápas mezi stranickými frakcemi, ale o souboj idejí,“ dodává historik.

Více si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: lup , zis , Jaroslav Šebek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.