Jaroslav Dušek: Naše minulost je jen hezká hra. Přítomnost je podstatná
Už několik let jde vlastní cestou. Jaroslav Dušek si žije svůj život. Živí se sice divadlem, ale najde si čas na rozjímání, meditování nebo život ve tmě. Našel sám sebe?
Improvizátor, herec, režisér, libretista, kdysi i topič, noční vrátný nebo dělník. Těmito všemi povoláními si Jaroslav Dušek v minulosti prošel. On sám ale tvrdí, že v minulosti nežije. „Žiju přítomností. Ta se vyznačuje tím, že v přítomnosti tvoříme i tu minulost.“
Všechno, co si pamatujeme, totiž bývá lehce zkreslené. Paměť slábne. Každý na minulost může mít jiný, až protichůdný pohled. „Říkám, že minulost není, protože ji stále vytváříme. Máme dojem, že si něco pamatujeme, ale vlastně je to jinak,“ vysvětluje.
„Stále něco tvoříme a interpretujeme. Jak minulost, tak přítomnost,“ vysvětluje Dušek. Máme tak stále volbu tvořit svou historii lépe a ladněji.
Člověk hodně zapomíná
Po jednom představení prý požádal diváky, aby převyprávěli děj. „Ti diváci se už ve třetí minutě rozešli v tom, jak to probíhalo. Když si nepamatujeme ani dvě hodiny divadla, nemůžeme se pamatovat dobu před 20 lety. Historie a minulost je jen taková hezká hra,“ říká.
Bdělost je nekončící proud myšlení
Podle Duška by měl být člověk „bdělý“ a měl by sledovat, co sám říká. Například když hovoří a zároveň sám sebe zkoumá a pouze se neopakuje. „Mluvil o tom asi Einstein. Když vykládal nějaké rovnice, tak se přistihl, že už jim nerozumí,“ vysvětluje.
„Bdělost spočívá v opakovaném provádění procesů. To je celé tajemné pojetí východního mysticismu. Svět je neustále znovu tvořen. Každým nádechem člověk vytváří novou realitu a nový začátek.“
Udržet proud
Podle toho se prý pozná i dobrý přednášející. „Když udrží kontakt s tímto nekončícím proudem, může potkat záblesk myšlenky a najednou přehodnotit svoje myšlení. Nic totiž nikdy nekončí,“ tvrdí.
Potkal někdy nějakého gurua? Jak dlouho žil ve tmě? Jak pevnou má vůli?
Související
-
Jaroslav Dušek: Vaše domy jsou výrazem vašeho strachu
V našem pořadu často hledáme cestu k polozapomenutým zkušenostem a dovednostem, které naši předkové v předminulé generaci zvládli, ale my jsme je už z našeho života...
-
Měl být na vozíku, dnes běhá jako čečetka. O zázračném uzdravení vypráví opera Jaroslava Duška
Zázraky se dějí, vzkazuje svou ozdravnou operu podle skutečných událostí. Jaké skutečné zázraky on sám zažil? A o čem přemýšlí ve tmě?
-
Podle indiánského rčení je bílý muž mocný. Tak mocný, že dokáže i onemocnět, říká Jaroslav Dušek
Naše společnost má výhodu, nemusíme improvizovat, na všechno máme pokyny, vyhlášky, zákony a jejich následné novely. A to, i když se ukáže, že nám život spíše komplikují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.