Jarmila Hašková: Z notesu svatého Petra

22. duben 2019

Jak se z dětí vychovávají andělé? O tom vypráví veselá pohádka z pera manželky Jaroslava Haška. V roli svatého Petra Josef Somr. Poslouchejte do pondělí 29. dubna 2019.

Svatému Petrovi jde z těch dětí hlava kolem, dokonce kvůli nim ztratí i svatozář, ale ve skutečnosti na ně nedá dopustit. Dětičky samosebou do všeho strkají své všetečné nosy. Co mají zakázáno, zaručeně chtějí vyzkoušet, z důstojných autorit si dělají spíš legraci a kluci se občas poperou.

Není proto divu, že dětská partička, o které je řeč, prožije nejedno dobrodružství a způsobí nejeden průšvih. Zamotá nábožnou píseň, nebeskými knoflíky a páčkami smíchá dohromady všechny druhy počasí, čímž způsobí na zemi takřka pohromu, malý výlet promění v cestu do pekla mezi čerty a navrch omylem odtroubí konec světa.

V modernější hávu

Logo

Pohádku napsala Anna Jurásková na motivy stejnojmenné knihy Jarmily Haškové, která prvně vyšla v roce 1930. A protože děti zlobí dnes podobně jako dřív, oblékli rozhlasoví tvůrci starý příběh do modernějšího hávu, dali mu rychlejší spád, humornou nadsázku a obohatili jej písničkami.

Účinkují: Josef Somr, Stanislav Oubram, Vlasta Peterková, Antonín Molčík, Jan Tyl, Jiří klem, Ladislav Županič, Jiří Prager, Tomáš Racek, Tobiáš Vacek, Jiří Maršál, Magdalena Podrazilová, Oliver Procházka a další

Autor: Jarmila Hašková
Pro rozhlas napsala: Anna Jurásková
Hudba: Jiří Strohner
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno v roce 2008.

autor: Václava Ledvinková
Spustit audio

Související

  • Zamilovaná dvojka: Zamilované dopisy

    Výbor z milostné korespondence Boženy Němcové, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Haška a Karla Čapka. Co psali slavní čeští spisovatelé, když sami prožívali milostné příběhy?

  • Ženy, které byly inspirací

    Komu psal Jaroslav Hašek milostné dopisy a kdo ovlivnil pozdního Leoše Janáčka? Portréty žen, které známe – anebo také neznáme – jako inspirátorky díla významných mužů.  

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?