Jan Žižka z Trocnova. Legenda s tajemným životem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Žižka vede husity. Mozaika na pardubickém městském divadle

Nevíme, kdy a kde se narodil. Nevíme, co dělal většinu života a kde skončily jeho ostatky. Přesto je jednou z nejslavnějších osobností českých dějin. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

11. října uplynulo 597 let od smrti Jana Žižky z Trocnova. Když se řekne jeho jméno, většině lidí se vybaví muž s páskou přes oko v čele husitských šiků.

Pro někoho je ztělesněním barbara a náboženského fanatika, který neznal slitování a způsobil více škody než užitku. Jiní ho považují za božího bojovníka, hrdinu, vlastence a národní legendu.

Do čela kališníků se postavil až po šedesátce

V pramenech se Žižka objevuje až v době první pražské defenestrace v roce 1419. To mu bylo zhruba šedesát let. O rok později se postavil do čela kališnických bojových šiků, s nimiž další čtyři roky kráčel od vítězství k vítězství.

Historik Petr Čornej s životopisnou publikací Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka.

Nebyl nikdy poražen, což se v dějinách povedlo jen sedmi dalším vojevůdcům, třeba Alexandru Velikému nebo Čingischánovi. Žižka proslul jako vynikající taktik, ale také dbal na kázeň a morálku vojska. Do praxe uvedl řadu bojových metod v čele s vozovou hradbou, která se používala ještě sto let po jeho smrti.

Nevíme, kdy přišel o oko, ani na co zemřel

O většině jeho životních osudů ale prameny mlčí. Objevují se pouze náznaky, přičemž u mnoha z nich není jasné, zda se skutečně týkají jeho. S jistotou nevíme ani to, kdy přišel o první oko, proč se mu říkalo Žižka a na co vlastně zemřel.

V roce 1910 našli dělníci při opravách kostela v Čáslavi zazděné ostatky, které mohly patřit slavnému vojevůdci, ale jak je pro tento příběh typické, ani v tomto případě nemáme stoprocentní jistotou.

Další Příběhy z kalendáře představí slavného italského tenora, který zpopularizoval operu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...