Jan Žižka z Trocnova. Legenda s tajemným životem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Žižka vede husity. Mozaika na pardubickém městském divadle

Nevíme, kdy a kde se narodil. Nevíme, co dělal většinu života a kde skončily jeho ostatky. Přesto je jednou z nejslavnějších osobností českých dějin. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

11. října uplynulo 597 let od smrti Jana Žižky z Trocnova. Když se řekne jeho jméno, většině lidí se vybaví muž s páskou přes oko v čele husitských šiků.

Pro někoho je ztělesněním barbara a náboženského fanatika, který neznal slitování a způsobil více škody než užitku. Jiní ho považují za božího bojovníka, hrdinu, vlastence a národní legendu.

Do čela kališníků se postavil až po šedesátce

V pramenech se Žižka objevuje až v době první pražské defenestrace v roce 1419. To mu bylo zhruba šedesát let. O rok později se postavil do čela kališnických bojových šiků, s nimiž další čtyři roky kráčel od vítězství k vítězství.

Historik Petr Čornej s životopisnou publikací Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka.

Nebyl nikdy poražen, což se v dějinách povedlo jen sedmi dalším vojevůdcům, třeba Alexandru Velikému nebo Čingischánovi. Žižka proslul jako vynikající taktik, ale také dbal na kázeň a morálku vojska. Do praxe uvedl řadu bojových metod v čele s vozovou hradbou, která se používala ještě sto let po jeho smrti.

Nevíme, kdy přišel o oko, ani na co zemřel

O většině jeho životních osudů ale prameny mlčí. Objevují se pouze náznaky, přičemž u mnoha z nich není jasné, zda se skutečně týkají jeho. S jistotou nevíme ani to, kdy přišel o první oko, proč se mu říkalo Žižka a na co vlastně zemřel.

V roce 1910 našli dělníci při opravách kostela v Čáslavi zazděné ostatky, které mohly patřit slavnému vojevůdci, ale jak je pro tento příběh typické, ani v tomto případě nemáme stoprocentní jistotou.

Další Příběhy z kalendáře představí slavného italského tenora, který zpopularizoval operu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.