V osmi letech jsem si řekl, že jednou napíšu knihu o Janu Žižkovi, vzpomíná historik Petr Čornej
Šestnáct let sbíral materiál pro svoji knihu Jan Žižka, život a doba husitského válečníka. „Bádání nespí a přichází stále s novými detaily,“ upřesňuje historik.
V otázce, o které oko vlastně Jan Žižka přišel, ale stále panuje nejistota. „I na těch nejstarších vyobrazeních, a to je na kachlích, které si lidi dávali na kamna, tak z doby kolem roku 1440–1450, to máte dvacet či třicet let po jeho smrti, má pokaždé zakryté jiné oko. Povědomí žilo, že měl jedno oko a každý výtvarník si to udělal po svém,“ krčí rameny pedagog v Blízkých setkáních.
Kdy se poprvé dotkl Jana Žižky?
“Zachovala se fotografie, jak jsem v kočárku pod sochou Jana Žižky na Vítkově. Tak to jsem ještě neuměl chodit,“ směje se historik, podle kterého v něm podněcoval zájem o postavu i dědeček.
„Řekl jsem si v osmi letech, že jednou napíšu knihu o Janu Žižkovi.“ Když přišel na vysokou školu, nechyběl v seznamu toho, o čem by jednou chtěl psát. „Byl tam Žižka, dějiny husitství a dějiny Prahy. A tohle všechno se mi podařilo,“ uzavírá Petr Čornej.
Měl Jan Žižka ženu a děti? Kdo byli jeho příbuzní? Čím je zajímavý pozdní středověk? Co s něj může být inspirativní pro dnešní dobu? Jaké jsou dnešní učebnice historie? Baví se o historii doma?
Související
-
227. schůzka: Soukromá podobizna Jana Žižky z Trocnova, potažmo z Kalicha
„Za místo ku pohřbení vůdce vojska českého Jana Žižky zvolen byl Hradec nad Labem, jakožto přední z měst, která stála v bratrstvu za posledních dvou let od něho zřízeném.“
-
Expedice za husity a husitstvím v nás
Je to šest století, přesto husité a jejich hnutí budí vášně. Dávají se jim různé přívlastky. Stateční i krutí, demokratičtí i fanatičtí. Jak to s nimi bylo doopravdy?
-
Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky. Osudové ženy: Eliška Rejčka
Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.