Jan Švejnar: Jak Trump může zhoršit naši životní úroveň
Amerika je s Trumpem nepředvídatelná. Snad ale nezačne obchodní válka s Mexikem a Čínou.
„Do určité míry už víme, kam jde. Otázka ale je, jak si s jeho nepředvídatelností poradí jeho vlastní republikánská strana,“ uvažuje ekonom Jan Švejnar. Hlavní bod střetu vidí v (ne)podpoře Vladimira Putina. „Zatím vládne dekrety. Ale podpora vlastní strany bude viditelná, až dojde na změnu zákonů.“
Mexická zeď je nesmysl...
Trump teď chce zvýšit dovozní clo mexického zboží a za to pak postavit slibovanou zeď mezi Mexikem a USA. „Pro Američana by to ale znamenalo kupovat všechny ty výrobky za víc. Nedává to smysl a ani to nezamezí přílivu nelegálních imigrantů. Je to jen gesto. Chce ukázat, že dělá, co slíbil.“
Podle ekonoma hrozí třeba i obchodní válka s Čínou. Trump totiž směřuje k protekcionalismu. Chce méně volného obchodu. „Kdyby udělal další rázné kroky směrem k dovozním přirážkám, k zavedení kvót, může to vyprovokovat novou obchodní válku. To by pak celosvětově mohlo mít nedozírné negativní důsledky na naši životní úroveň.“
Daně a výstavba? To by USA pomohlo
Mezi další plány nového prezidenta patří i zjednodušení a snížení daní. Hlavně bohatým. Kdyby se doopravdy pustil i do výstavby nové americké infrastruktury, určitě by to podle Švejnara tempo ekonomického růstu zvýšilo. Pro své plány ale hlavně potřebuje jasnou a stabilní zahraniční politiku.
„Američané by potřebovali, aby pokračovali v dosavadním směru. Aby byli ideálem základních demokratických hodnot. Tady je ale taky velký otazník,“ dodává Jan Švejnar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.