Jan Petránek: Merkelová to neustojí

20. leden 2016

Německá kancléřka Angela Merkelová podle komentátora špatně odhadla vážnost migrační vlny. A spadla do vlastní pasti. Zachránit ji může snad jen to, že se kolem ní nepohybuje žádná další silná politická osobnost, která by ji mohla nahradit.

EU má teď dvouměsíční lhůtu na to, aby získala kontrolu vnějších hranic Schengenského prostoru. „Já tomu termínu ale nevěřím,“ říká Jan Petránek. Státy unie podle něj rezignovaly na ochranu vlastních hranic. „Tady se kolikrát dělají ukvapená rozhodnutí, která se pak složitě napravují,“ zlobí se.

Například zkrácení početního stavu naší armády. „To byla strategická chyba, která mě pořád rozčiluje. Navíc, když koupíme gripeny, které pak létají nad Grónskem nebo Islandem. To udělá jen strategický hlupák!“ Je to prý jako v šachu. Abyste vyhráli, musíte občas i něco obětovat. Třeba i královnu.

V čem se pletla

Tou královnou je tady teď německá kancléřka Angela Merkelová. Tlak na ni sílí. A to už i ve vlastní CDU, ale i bavorské CSU. Hlavně kvůli ročnímu stropu na počet přijímaných uprchlíků. „To jsou ale jen sny, které přestřelila. Ona se prostě spletla. A když se plete politik, tak na to strašně doplatí!“ myslí si.

Merkelová se podle něj asi domnívala, že půjde jen o jednorázovou migrační vlnu. A že se na Blízkém východě podaří rychle vyhrát. Chtěla uprchlíkům pomoci v domnění, že se pak začnou vracet domů. „Hodně bych se divil, kdyby to Merkelová ustála,“ říká Petránek.

Čtěte také

Útok na demokracii? Určitě!

Komentátorovi se nelíbí útoky na liberální demokracii ve spojení s migrační vlnou. „Co je špatného na tom chtít vědět, kdo k nám přichází? Je to útok na demokracii, když tvrdíte, že chcete mít v zájmu svého obyvatelstva přehled o migrantech?“ Demokracie přece nesmí být bezzubá, upozorňuje.

Čeští dobrovolníci pomáhají uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Migrační vlna ale podle Petránka „dělá z demokratických zákonů trhací kalendář.“ Jsme tak svědky různého zamlžování. Jako třeba silvestrovských útoků na německé ženy. „Pokud někdo jen křičí a uprchlíky nekontroluje, tak je to buď blázen, nebo je to obyčejná zlomyslnost.“

Jak vidí demokracii ve světle Palachova činu, který se před 47 lety upálil? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Jan Petránek , zis
Spustit audio