Jan Pačes: I s malými příznaky dlouhodobé následky. Doporučuju mutaci pentagon nedostat! Ochrání vás před covidem neandrtálský gen?
Molekulární genetik se v rozhovoru zamýšlí nad podzimní vlnou covidu-19. Jaké dlouhodobé následky vám hrozí? Proč se nové mutaci říká pentagon? A jak se liší reakce na virus u lidí s neandrtálským genem? A co pro nás znamená objev kostry míšence neandrtálce? V audiozáznamu také uslyšíte, za co letos dostal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství Svante Pääbo anebo jak si v unikátní webové databázi Ústavu molekulární genetiky AV ČR zjistit, odkud pocházejí vaši předci.
Přichází doba respiračních onemocnění. Počasí tomu nahrává a čísla nakažených stoupají. „Důležité je, kolik těch nově nakažených bude denně a jak moc se toto číslo pak propíše do obsazení nemocnic. Případně jaké to bude mít dlouhodobé následky: To se zatím málo zdůrazňuje.“
Dlouhodobé následky
„My dnes víme, že i prodělání infekce s malými příznaky může u některých lidí mí dlouhodobé následky. Špatně se vám dýchá nebo máte i neurologické následky. Takže moje doporučení je: Radši to nedostat,“ varuje molekulární genetik Jan Pačes.
„Z čísel také jasně vidíme, že už koronavirus novým virem není. Ale pořád to neznamená, že pandemie skončila,“ vysvětluje vědec v pořadu Jak to vidí… na Dvojce. „Situace se změnila v tom, že zatímco dříve jsme zažívali vlnu konkrétní varianty, teď jsou vlny podvariant.“
Proč pentagon?
Omikron zvítězil v evolučním souboji a teď už spolu soupeří jeho potomci. „Těm jeho mutacím se říká pentagon. To není kvůli americké vládě. Je to proto, že je to pět klíčových mutací. A je na nich hrozně zajímavé, že se objevují rekurzivně pořád dokola v různých variantách a jsou zřejmě pro tu interakci viru s člověkem velmi důležité.“
„Pořádně se ale snaží dělat to, že když si lidstvo jako celek vybuduje protilátku proti konkrétní mutaci, tak se okamžitě objeví jiná mutace, která tu protilátky nezachytí. A tato varianta se může šířit dál,“ popisuje vysokoškolský pedagog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Faktor neandrtálského genu
„Zajímavé také je, že lidé s geny od neandrtálců reagují na koronavirus jinak,“ upozorňuje Pačes. Jak a jaký gen je pro to důležitý? Poslechněte si v audiozáznamu.
Související
-
Jan Pačes: Vznikl tu nebezpečný narativ, že prodělat covid je zdravé. Žádná nemoc ale není zdravá
Výsledky ukazují, že i v Česku převažuje nová varianta omikron. Blíží se další epidemická vlna? Kdy to skončí? A proč je mylná představa, že nakazit se je vlastně dobře?
-
Jan Pačes: Omikron se rozdělil. Ani lidé po jedničce nejsou úplně chráněni před dvojkou
Z globálního hlediska virus koronaviru slábne. Přesto jsou státy, které jsou na tom hůře než na začátku pandemie. Bylo plošné rozvolňování namístě? A co nás čeká na podzim?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.