Jan Neruda. I když vynikal talentem, celý život ho sužovala finanční tíseň
Dne 9. července roku 1834 se narodil Jan Neruda, budoucí publicista, prozaik a básník. To vše v jedné osobě. Napsala Krista Nebeská. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Jeho “Povídky malostranské” se dodnes řadí do klasického kánonu české prózy, v poezii vynikl sbírkou “Písně kosmické” a v publicistice se zase prosadil jako geniální fejetonista.
V Praze ho připomíná slavná 'Nerudovka'
Ačkoliv v literatuře vynikal nesmírným talentem, celý život ho sužovala finanční tíseň, která patrně zapříčinila i jeho celoživotní samotu. Smrtí své milované matky ztratil jedinou ženu, která mu v životě stála po boku.
Čechy Neruda miloval jako řádný vlastenec a osobní vztah choval zejména k jejich hlavnímu městu. Narodil se v Praze na Malé straně, kde strávil valnou většinu svého života a ve věku padesáti sedmi let tam i zemřel. V Nerudově rodném městě jsou dodnes jeho stopy zřetelné. K Pražskému hradu stoupáme slavnou “Nerudovkou”, na Petříně se zase můžeme kochat bronzovou sochou tohoto velikána.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit statečným Čechům a Slovákům, kteří odešli bojovat proti nacismu do zahraničí.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Malá vesnice v Českém ráji má vodoléčebné lázně, kde byl...
Původně vodoléčebné lázně v Českém ráji. Dříve se tato obec jmenovala Nová Ves. Obcí na Turnovsku prochází silnice I/35 ve směru na Jičín. V místě je evidováno pouz...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.