Jan Jirák: Sociální sítě jsou vysoce toxické. Čeká nás návrat k tradiční žurnalistice

3. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Facebook

Společnost Cambridge Analytica oznámila konec činnosti. Neustála masový odliv zákazníků po aféře se zneužitím dat uživatelů Facebooku. Kolena jí podlomily i vysoké soudní výlohy. Plyne z toho pro současný mediální svět nějaké poučení?

Sociální sítě zamořily mediální svět a ten teď čeká nevyhnutelné vystřízlivění. „Sociální sítě jsou prostředím, které má vysokou hladinu toxicity. Tradiční média si Facebook nebo Instagram příliš pustila k tělu,“ myslí si mediální analytik Jan Jirák.

Stroje na eskalování emocí

„Jsou to stroje na eskalování emocí a vytváření davových psychóz, i když tak možná původně nebyly zamýšleny. Čeká nás smutný a plíživý návrat k tomu, že je třeba být trochu racionální.“

Podle nedávného výzkumu roste v celosvětovém meziročním srovnání důvěra v novináře z tradičních médií. „Je to posun dobrým směrem a snad to tak vydrží,“ doufá mediální analytik.

Lidé jsou lehkomyslní, mediální osvěta je nutná

Poučení by si ze skandálu měli vzít i běžní uživatelé sociálních sítí a pečlivě zvažovat, jaký typ informací o sobě chtějí poskytovat. „Ty důvody jsou často velmi přízemní a praktické, upozorňuje Jan Jirák. Zneužitelná jsou i zdánlivě nevinná data jako třeba fotografie dětí nebo domácnosti.

„Z fotografií si lze udělat představu o tom, kdy nejste doma, o konfiguraci bytu, jak se do něj dostat a kde co vzít,“ varuje mediální analytik. „Řešením je jedině osvěta a zvyšování mediální gramotnosti, které by měly vést k tomu, že budeme na internetu s osobními informacemi nakládat s daleko větší opatrností.“

autoři: vlk , and , Jan Jirák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...