Jan Jirák: Co do budoucna bude normální? Doceníme třeba holiče a uklízečky?

29. duben 2020

Vrátí koronakrize prestiž učitelům? Jak se promění práce z domova nebo vzdělávání? Jaký dopad má pandemie na mediální sféru? Otázky pro mediálního teoretika.

Čtěte také

„Asi už nám došlo, jak důležité postavení v našem životě má holič a kadeřník. Na nás obou je vidět, že to postrádáme. Těch přehodnocení, s nimž z koronakrize vyjdeme, bude víc,“ začíná svou úvahu nad tím, co bude do budoucna normální, mediální teoretik Jan Jirák.

„Myslím, že do budoucna dojde například k razantnímu omezení podávání ruky. Nahradí to bezkontaktní pozdravy. Větší význam úsměvu a tak podobně. Dojde k většímu respektování osobní zóny,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí...

Pozdrav v čase pandemie

Home office je protimluv

Bude v budoucnu běžná práce z domova? „Dospěl jsem k soukromému závěru, že home office je protimluv. Protože buď je něco home, domov, anebo je to office, kancelář. Ale nemůže to být obojí najednou,“ glosuje Jirák.

„Něco tak těžkopádného a neobratného, jako je internetová komunikace, jsem už dlouho nezažil. Všechno trvá podstatě déle. Život se změnil a stal se namáhavějším,“ myslí si. „Koronakrize nám mimo jiné dovolila připomenout si, že reálný kontakt mezi lidmi je nenahraditelný.“

Docenění učitelů a uklízeček

Někteří drobní živnostníci řeší existenční potíže. Patří mezi ně i provozovatelé kadeřnictví (ilustrační foto)

Dočkají se třeba teď konečně docenění učitelé od rodičů, kteří jsou na home office a zároveň se musejí podílet na vzdělávání svých dětí? Změní společnost žebříček hodnot i u profesí, jako je uklízečka?

„V tomhle jsem skeptický. Obávám se, že součástí snahy vrátit se do toho tzv. normálu, a pořád nevíme, co to bude, bude i určitá podvědomá snaha tuhle zkušenost vytěsnit. Prestiž se podle mého soudu neudrží.“

Vzdělávání na dálku

„Možná nás vývoj situace donutí k tomu, aby se prvky distančního vzdělávání uplatňovaly víc. Není to ale trend, který bych vítal s otevřenou náručí, “ říká Jirák, který sám učí na dvou vysokých školách. Vadí mu těžkopádnost komunikace na dálku i nepřítomnost reálného kontaktu.

„Jedno z největších poučení téhle krize je, že (řečeno s Cimrmanem) nevíme vůbec nic.“
Jan Jirák

Už nebudete listovat časopisy v trafice

Změní pandemie nového typu koronaviru naše nakupoavcí stereotypy?

Koronakrize akceleruje používání bezkontaktní plateb a internetového bankovnictví. Urychlí i procesy v mediální sféře? „Bude se urychlovat už teď překotný ústup papírových médií ze scény,“ odhaduje. „Listování a nakupování v trafice se stane minulostí.“

Otázka je, jak se mají média v postpapírové době financovat. „Placený obsah na webu asi není nevyhnutelný,“ překvapuje mediální teoretik. „Současný model financování papírových médií reklamou, se ale úplně nepodařil přesunout do internetového prostředí.“

Dodržování tradic

Letos si budeme muset odpustit jak pálení čarodějnic, tak třeba prvomájové průvody. „Je nám zbytečně líto, že se máme bez něčeho obejít. Proti tradici může stát racionální úvaha. Umět si říct, že se bez něčeho jednou obejdeme, je zkušenost, kterou bychom měli spíš podporovat.“

Další témata rozhovoru: start nové zpravodajské platformy Prima CNN; média v postpapírové době; vysokoškolská výuka a podoba školství obecně v době pandemie; projekt České televize UčíTelka; májové tradice v době krize.

autoři: Vladimír Kroc , Jan Jirák , rota
Spustit audio

Související