Jaký je vlastně rozdíl mezi gramatikou a pravopisem?

12. leden 2011

Když vezmeme do ruky nějaký psaný či tištěný text a najdeme v něm chybu, často si pomyslíme, že dotyčný nezná gramatiku. To však není podle Františka Štíchy z Ústavu pro jazyk český Akademie věd přesné – většinou totiž máme na mysli chyby pravopisné.

Většina lidí totiž podle jeho slov nerozlišuje mezi pravopisem a gramatikou – a mezi nimi je přitom velký rozdíl. Jak v rozhovoru s Janou Olivovu docent Štícha vysvětluje, gramatika je soustava pravidel, která se vytvořila přirozeně a spontánně v procesu komunikace, kdežto pravopis je soustava pravidel uměle zavedených.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.