Jak zabránit vylamování výhonů u paprik?

11. červen 2012
Rada pro tento den

Z červnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali aktuální rady Ludmily Duškové pro zahrádkáře.

Jak zabránit popraskání výpěstků?

Část kořenů mrkve, bulvy kedlubnů či ředkviček mohou popraskat, když po delším období sucha náhle zaprší. Takto napadené výpěstky nelze mnohdy použít k okamžité spotřebě, natož k uskladnění. Praskliny jsou totiž vstupní branou pro patogenní houby a bakterie. Pokud se tedy chceme škodám vyhnout, vyplatí se překlenout období sucha pravidelnou zálivkou.

Zalévání

Přitom zahradu, nejen mrkve kedlubny či ředkvičky, zaléváme vždy odstátou vodou. Studená voda z vodovodu je totiž učiněný jed nejen pro zeleninu, ale i pro květiny. V nádobách bychom tedy měli mít vždy dostatek odražené vody. Nádrže na vodu je vhodné po každé zálivce doplnit a nechat na slunci. A naprosto nepřípustné je zalévat zahradu studenou vodou v poledne za parných dnů. Platí to především pro plodovou zeleninu, jako jsou okurky, papriky i rajčata.

Paprikový plot

Paprika patří mezi velmi křehké rostliny. Pokud dostává během vegetace správnou výživu, rostliny narůstají do značných rozměrů a nasazují velké množství plodů, které vylamují výhony. Abychom tomu zabránili, postupujeme následujícím způsobem: Jakmile po výsadbě rostliny povyrostou, zatlučeme za každou šestou rostlinou kůl asi 1,8 m dlouhý a pak podél celé řady rostlin vedeme provaz, který vážeme ke kůlům ve výšce asi 20–30 cm od země. Na konci řady se vracíme druhou stranou, takže vytvoříme jakýsi „paprikový plot“. Vyvazujeme pevně, aby provaz rostliny dobře držel po celé vegetační období. Podle růstu rostlin případně vyvazujeme ještě vrchní provaz tak, aby vedl asi 15 cm pod hlavním vegetačním vrcholem. Všechny boční výhony na paprikách ponecháváme.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.

Spustit audio