Jak vypadá padlí na azalce a co s ním?
„Na listech naší azalky se loni vyskytnul povlak, který vypadá, jako by listy někdo posypal moukou. Existuje nějaký postřik, který by rostlině neublížil?“ ptala se čtenářka rostlinolékaře Josefa Galla.
Napadení rostliny je jednoduché
Azalky byly napadeny padlím rododendronů, které způsobuje houbová choroba Erysiphe azaleae. V optimálních podmínkách negativně ovlivní nejen vzhled dřevin, ale poškodí i jejich růst a kvetení. Padlím oslabená pletiva jsou navíc velmi citlivá na vymrznutí a rostliny hůře přezimují. Pravděpodobnost napadení zvyšuje nevhodná výživa rostlin, především nadbytek dusíku a současný nedostatek draslíku. Padlí vyhovuje mírný pohyb vzduchu v porostu, rosa, mlhy, časté a mírné dešťové přeháňky za příznivých teplot 20 °C a více. Padlí se špatně šíří při dlouhotrvajícím suchém a teplém počasí, nepřejí mu ani dlouhotrvající deště a větrná poloha.
Choroba většinou přezimuje na napadených opadaných listech
Jako prevence se kromě vyrovnaného hnojení, zachování vzdušnosti porostu a výběru rezistentních druhů a kultivarů doporučuje na podzim shrabat a zlikvidovat (kvalitně zkompostovat nebo spálit) opadané listí. Na lokalitách s pravidelným silným výskytem postřik provedeme preventivně již začátkem jara na rozvíjející se pupeny. Postřik opakujeme v týdenních až desetidenních intervalech. Mezi doporučené prostředky patří: Bioblatt – Mehltaumittel, Sulikol K, Kumulus WG, Discus, Ortiva, Zato 50 WG.
Hloubkově působící Talent a systémově působící azoly – Falcon 460 EC, Horizon 250 EW, Score 250 EC – můžeme aplikovat i později. Účinek postřiku zvýšíme přidáním smáčedla (např. Silwet star). Postřik musí dokonale smočit asimilační plochy. Je doporučeno střídat kontaktní přípravky s přípravky hloubkově a systémově působícími.
Další informace o padlí rododendronů najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka