Jak správně vybrat sněžnou frézu?
Pro dnešní den jsme vybrali rady, jak vybírat sněžnou frézu. Tento pomocník dokáže významně ulehčit práci při odklízení vrstvy sněhu ať již na chalupě nebo u rodinného domku.
Tyto stroje jsou nejčastěji určeny k odklízení čerstvě napadaného sněhu, ale samozřejmě existují i frézy, které si poradí i se sněhem zmrzlým nebo zledovatělým. Rozdíl je také v tom, jak silnou vrstvu sněhu frézy zvládnou. Dalšími kritérii jsou pak ovladatelnost stroje a možnost regulovat směr a délku odhozu odklízeného sněhu.
Z hlediska konstrukce odklízecího mechanismu se frézy dělí na jednostupňové a dvoustupňové
Základem každé frézy je šnek nebo šroubovice, která rozmělní vrstvu sněhu. U jednostupňových pak šnek rozmělněný sníh zároveň dopraví do odhozového komínu. U dvoustupňových pak rozmělněný sníh od šneku do odhozového komínku tlačí vysokootáčkový ventilátor.
A co jejich ceny?
Jejich ceny začínají přibližně na 16 000 korunách. Dvoustupňové frézy pak kromě samostatného pojezdu nabízejí i větší výkon, poradí si snadno i s větší vrstvou sněhu. V jejich konstrukci se pak uplatňují další prvky, které zvyšují komfort práce se strojem - elektrické startování, plynulá regulace rychlosti pojezdu, pásový pohon umožňující frézování i velmi silné vrstvy sněhu po vrstvách. Ceny dvoustupňových fréz opět začínají přibližně na 16 000 korunách, ale ceny těch nejvýkonnějších strojů vybavených modernímu konstrukčními prvky se mohou vyšplhat až na 200 000 korun.
Sněhové frézy jsou vyráběny také jako adaptéry k takzvaným stavebnicovým systémům zahradní techniky (ceny základního stavebnicového stroje s adaptérem na odklízení sněhu se pohybují kolem 40 000 korun) nebo se připojují k výkonným zahradním traktorům (ceny těchto adaptérů začínají přibližně na 36 000 korunách).
Je patrné, že jednodušší jednostupňové frézy zvládají odklízení jen menší vrstvu čerstvého sněhu a pouze na menších asfaltových a vydlážděných plochách jako jsou chodníky, dlážděné příjezdové cesty apod. Tyto stroje také nemají samostatný pohon, při práci je musíme tlačit.
Další podrobnosti najdete v prosincovém časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.