Jak si doma vyrobit krém na boty?
Několik praktických rad do života máme připravených na páteční (4. listopad) odpoledne.
Hned několik rad nabízí Eliška Ďaďová z Libčic nad Vltavou.
● Sama si vyrábí bezbarvý krém na boty z hladké kůže a to z následujících ingrediencí: 150 g vazelíny, 10 g vosku, 10 ml vroucí vody, 5 g mýdlových vloček. Vazelínu a vosk roztavíme ve vodní lázni, poté přidáme vroucí vodu a mýdlové vločky. Směs mícháme vařečkou nebo dřevěnou tyčkou tak dlouho, dokud nevznikne homogenní masa. Tu pak uchováváme v kelímku nebo ve skleničce.
● Nechtěně navlhčené fotografie se často slepí a když je chceme později oddělit, většinou je poškodíme. Fotky raději dáme na dvacet minut do mrazáku a pak je oddělujeme kulatým nožem. Pokud to nejde hned, ještě je do mrazáku vrátíme. Funguje to i na známky, které chceme oddělit od obálky.
● Patici prasklé žárovky uvolníme z objímky následovně: Svítidlo odpojíme od elektrické sítě (vyndáme šňůru ze zásuvky, vypneme jistič) a do objímky vsuneme roh velké kostky mýdla. Několikrát jím pootočíme a patici pak lehce vyšroubujeme.
● Miroslava Králová z Prahy radí, jak zajímavě využít prázdné umělohmotné síťky, do kterých se v obchodech balí ovoce:
Prázdné umělohmotné síťce opatrně odstříhneme oba konce. Síťku roztáhneme na větší rozměr a tímto způsobem upravíme více sáčků, které pak namotáme přes ruku, takto vytvořený rukáv opatrně sejmeme, uprostřed pevně svážeme a konce rozstříháme jako při výrobě bambule. Provázek necháme delší, konec svážeme na poutko a „bambuli“ roztřepeme. Takto upravené síťky můžeme použít jako ozdobu, nebo jako houbičku do koupele, do sauny, ale třeba i na mytí nádobí. Dlouho vydrží a nic nestojí.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v listopadovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.