Jak se točil Most u Remagenu? Autentické vzpomínky dokumentaristy Josefa Harvana
Před olympiádou v Pekingu natočil portréty našich sportovců a s Václavem Cílkem cestoval podzemím u nás. Dodnes má v hlavě živé vzpomínky na natáčení legendárního snímku Most u Remagenu, na kterém ve svých začátcích spolupracoval jako asistent režie.
Psal se tehdy rok 1968 a v srpnu přišla sovětská okupace. Na natáčení v ten den prý nikdo nepřijel. S jedinou výjimkou.
„Akorát přijel kostymér a říkal, že američtí herci, kteří den předtím bojovali statečně o most v Davli křičí, že chtějí okamžitě zpátky na Spojených států,“ vzpomíná dokumentarista, který měl chalupu nedaleko Davle, kam spolu s dalšími členy českého štábu jezdil přespávat. „Nás tenkrát nenapadlo nic jiného, než chytit první volný taxík a jet do Prahy k budově rozhlasu.“
Sportovní medailony
Tvrdí o sobě, že je sportovní antitalent. Přesto natočil před OH v Pekingu portrét desetibojaře Romana Šebrleho. Česká televize ale chtěla, aby proti němu "postavil" paralympionika. A tak se zrodil portrét Romana Musila i profesionálního handicapovaného cyklisty Jiřího Ježka.
„Nesmírně ho obdivuju. Zajímavé je, že jsem chtěl dát do filmu, jak se mu stal ten kritický úraz a on se strašně naštval. Nechtěl o tom mluvit a měl pocit, že ho ve filmu svlékáme do naha. Nakonec to ale skousnul.“
V plánu má Cílka
Minulý rok natočil Josef Harvan spolu s Václavem Cílkem třetí pokračování seriálu Tajuplný podzemní svět, který mapuje podzemní prostory v Čechách. „A teď právě dopsal knihu Svět nerovnováhy. Poslal mi rukopis a byla by to úžasná beseda, protože je to komplexní pohled na svět. Je to nabitá knížka,“ mne si ruce Josef Harvan.
Kromě toho by rád udělal film na téma fotografické soutěže Czech Press Photo. „Myslím, že je to silná výpověď o naší době a já bych se chtěl podívat na uběhlá léta. Byl by to obraz doby, kterou jsme právě prošli.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.