Jak se srovnat s bolestí a dát se dohromady psychicky i fyzicky? Mistrovský kurz ultramaratonského cyklisty Jiřího Hledíka
„Nejsou to žádné složitosti. Žádné poučky z knížek a rychlokurzů. Psal to sám život, a to v extrémních podmínkách, kde nic neokecáš.“ Jiří Hledík má rád život, pohyb a změny. Jeho Mistrovský kurz by klidně mohl směřovat do oblasti jaderné fyziky, která jej živí už čtyřicet let. Ale místo do nitra atomů zve k prozkoumání jiné své vášně. Jeho doménou jsou totiž ultramaratonské závody v cyklistice. I přes docela pozdní start se v nich stal skutečným mistrem světového formátu.
„Věk je jen číslo,“ tvrdí Jiří Hledík. Sám šlapání do pedálů plně propadl až po čtyřicítce a v závodech světové ultramaratonské série začal pravidelně startovat až v padesáti. „Když to shrnu, tak během několika let jsem vypil cyklistický koncentrát na ex, abych začal poměřovat své síly a schopnosti s Evropskou a světovou špičkou v mé věkové kategorii,“ říká lektor nového Mistrovského kurzu Dvojky.
Poslechněte si od zkušeného borce, jak na to. Co musí člověk udělat, aby mohl pomýšlet na vrcholový sport ve zralém věku? Jak se vypořádat s bolestí, jak si srovnat priority, dát se dohromady fyzicky i psychicky? Učte se od těch nejlepších!
Související
-
Ĺubomír Smatana: Dokud běhám, žiju. Dokument o maratonci, kterému je 86 let
Je v penzi, na jaře oslavil 85 let a krátce na to si zaběhl Pražský maraton. Stal se nejstarším účastníkem a ve své kategorii trhnul i rekord.
-
Cesta k půlmaratonu: Příběh dvou dobrovolníků, kteří se nechali sledovat na své cestě za snem
Zdeněk začal běhat po těžkém úraze a se zdravotními problémy s dýcháním. Alena které nikdo nevěří, že se s trojciferným číslem na váze se dá zaběhnout víc než 21 km.
-
Meteor o vyhynutí mamutů, ultramaratoncích a hubnutí Země
01:29 Vyhynuli mamuti po pádu planetky? 16:23 První měření rychlosti světla 21:30 Je zdravé běhat ultramaratony? 30:16 Lze naučit ptáky zpívat? 39:43 Přibývá Země na váze?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.