Jak se nenechat napálit od prodejců vánočních stromků

14. prosinec 2016

Nekupujte narychlo někde u silnice. Přečtěte si, jak si sami vybrat ideální vánoční stromek a jak ho skladovat.

Jak poznat dobrého prodejce vánočních stromků? V rubrice K vašim službám v Dobrém ránu s Dvojkou jsme tuto otázku položili Františku Valdmanovi ze sdružení pěstitelů vánočních stromků. Ten varuje před rychlými nákupy a nabádá, abyste si vždy zkontrolovali, jestli prodejce cenu správně spočítal. Včetně doprovodných služeb.

„Byl bych na pochybách kupovat stromek u silnice, z nákladního auta, narychlo, jen abychom nějaký měli. Pokud je to ale prodejce s označenou provozovnou nebo stánkem, který poradí a poskytne i další služby jako balení nebo ořezání, tak bych neměl pochybnost. Měl by mít ale vyvěšený ceník.“

Spočítejte si doplňkové služby

Stromek je možné vybírat jen pohledem, nic jiného vám nezbývá. Nesmí být vysušený a mít olámané větve a jehličí musí být čerstvé. Řada prodejců nabízí taky frézování kmene. Pokud budete vybraný stromek dobře skladovat, nemusíte se obávat, že vám uschne.

„Je to dobrá věc, protože se později doma už nemusíte s ničím trápit. Ideální je skladovat stromek v teplotě okolo 5 stupňů s kmenem namočeným ve kbelíku s vodou. Ale pozor, kůra musí dosahovat až do vody,“ radí pěstitel František Valdman.

V čem jsou tuzemské lepší

Stromek táhne vodu podkorními pletivy, a pokud namočíte jen konec kmene, uschne. Lidé mají na výběr z výpěstků dovezených a vypěstovaných v cizině. U dovozu je ale třeba počítat s tím, že je uříznutý už s mnohatýdenním předstihem a může tak rychleji usychat.

A pokud jde o druh, má v Česku tradici smrk a borovička. V poslední době se ale prosazuje i jedle kavkazská. Jde o druh původem z Kavkazu, který se ovšem pěstuje i u nás a dalších evropských zemích.

autor: luh
Spustit audio