Jak se natáčel legendární pořad BBC s Nicholasem Wintonem. A jak moderátorka vypadla z role
V roce 1939 nasedla spolu s mladší sestrou do vlaku, který je obě odvezl do Velké Británie. Sir Nicholas Winton tak pravděpodobně Mileně Grenfell-Baines zachránil život a ona má dodnes nesmazatelné vzpomínky na první setkání s ním.
„Bylo mi tehdy 9 let a pro mě to bylo dobrodružství. Abych řekla pravdu, skoro se na to nepamatuju. Jedna kamarádka mi potom řekla, že jsme se spolu držely za ruce a slibovaly si, že nebudeme brečet,“ vzpomíná Milena Grenfell-Baines na okamžik, kdy ji rodiče posadili do vlaku.
O pár desítek let později jí přišlo pozvání do pořadu televize BBC That’s Life (To je život) populární moderátorky Esther Rantzenové. „Zazvonil u mě doma telefon a paní na druhém konci se mi představila jako Esther Rantzen. Odpověděla jsem jí: Jo a já jsem anglická královna,“ směje se dnes Milena Grenfell-Baines. Dozvěděla se, že její jméno je na seznamu dětí, které odjely do Británie vlakem Nicholase Wintona.
Co se vystřihlo
Při natáčení Nicholas Winton skutečně nevěděl, kdo v publiku sedí. Pak vyšla pravda najevo a všichni plakali. „Dokonce i Esther Rantzenová. Sešla k němu ze scény, objímala ho a ještě si půjčila jeho kapesník. Jak později řekla, stalo se jí to poprvé a byl to pro ni nejsilnější zážitek. Ale to nikdo neviděl, protože se to natáčelo půl hodiny před tím a pak se to vystřihlo, protože ona nechtěla, aby to bylo vidět.“
Pro všechny „Wintonovy děti“ bylo odhalení šokem. „Věra Diamantová seděla hned vedle něj. Ona v té době už měla knížku Perličky dětství, ve které píše, že neví, kdo ji tenkrát do té Anglie dostal. Později přišla dokonce na to, že bydlela jen 15 minut od jeho domu.“
Další a další
Esther Rantzenová pak vyzvala další zachráněné děti, aby se jí do pořadu přihlásily. „Týden nato si ho tam pozvala a v publiku se zvedlo 150 lidí! Od té doby za ním všichni jezdili z celého světa.“
Nicholas Winton se pak záhy nato stal populárním hlavně v Česku. „V Anglii ne. Tam jim to trvalo, než se stal tak slavným jako zde. Říkala jsem to několika britským novinářům: zastavte kohokoli na české ulici a zeptejte se ho, kdo je Nicholas Winton. Řeknou vám to.“
Související
-
Zemřel Nicholas Winton. Hrdina, který zachraňoval životy a o svých činech 50 let mlčel
Včera 1. července 2015 zemřel sir Nicholas Winton. Za život mu vděčí téměř 700 dětí. I s rodinami. Byl držitelem Řádu bílého lva.
-
Milena Grenfell-Baines a Dagmar Šímová: Siru Wintonovi děkujeme za život
V červnu 1939 odjíždí z pražského Masarykova nádraží jeden z „vlaků života“ sira Nicholase Wintona. V jednom ze zapečetěných vagónů se vedle sebe ocitla dvě děvčátka...
-
Z poválečného chaosu zachránila čtyřicet dětí. Domů ale nesměla. Osudové ženy: Josefína Napravilová
Uměla několik jazyků a milovala všechno živé. Při Pražském povstání zachraňovala zraněné a pak se do zničené Evropy vydala hledat odvlečené české děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.