Jak se Hurvínek narodil? „Už je mi sto let a tak si moc nepamatuju,“ tvrdí taťka Spejbl
„On se tak jako vyskytl. Najednou tady byl a já si říkal: Hele, on je mi podobnej,“ vzpomíná v Blízkých setkáních loutka v černém fráčku.
„Ale on to ze začátku Hurvínek nebyl. Oni mu začali říkat Spejblík, protože mi byl podobnej. Dokonce i tu čupřinku měl jinou než má teď. Měl ji černou a byla z králičí kožky,“ nedá si vzít slovo Spejbl hlasem herce Martina Kláska.
„Byl jsem bruneťák,“ chlubí se Hurvínek svojí typickou fistulkou, kterou kouzlí herec Ondřej Lážnovský. „Ta v zimě hřála! To bylo!“
„Von si to pamatuje, jemu je teprve 94,“ skáče mu do toho Spejbl.
Vybrali si ho diváci
„Pan Gustav Nosek ho tehdy připravil jako velké překvapení,“ vysvětluje Martin Klásek zrození Hurvínka. „A při tom přídavku se Spejblem se tam najednou objevil tenhle hošík, tenkrát to byl podivný mužíček, a řekl: Rukulíbám!“
„Obecenstvo zařvalo smíchy a Josef Skupa jakožto skvělý improvizátor za něj začal mluvit fistulkou. Obecenstvu se to strašně líbilo, takže v literatuře se píše, že si vlastně obecenstvo vynutilo vztah otce a syna,“ uzavírá.
Jak se z loutek staly hvězdy? Kdy a čími hlasy mluvily? Je důležité převzít myšlení loutek? Je složité přizpůsobovat hlas? Co dá při představení nejvíc práce?
Související
-
Nejstrašnější můra pro nás marionetáře je, že nám praskne nit, říká představitel Spejbla a Hurvínka
Čeká je premiéra nového představení S + H Ve dvou se to lépe... „Já se těším velmi, vám musím říct, a jsem teda zvědavý, jak si s námi ten Klásek poradí,“ říká Spejbl.
-
Kolik má Hurvínek nití? V zákulisí u Spejbla a Hurvínka
Spejbla a Hurvínka viděl poprvé v 16 letech. O dva roky později už k divákům promlouval Hurvínkovým hlasem. A v současnosti je u světoznámého loutkového divadla už ...
-
Ivan Kraus: Jak Spejbl a Hurvínek za protektorátu bojovali proti nacistům
„Loutka je mocná zbraň. Možná mocnější než živý herec. Protože může oslovit děti.“ Kapitola z dějin českého loutkářství, o které asi málokdo ví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.