Jak prořezávat šeříky a kam se jít podívat na jejich sbírku
Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je důležitý pravidelný řez. Šeříky dobře obrážejí a na nových výhonech bohatě nakvétají.
Omlazení a prořezání
Potřebujeme-li staré rostliny zmladit nebo celkově radikálně zmenšit, nemusíme se řezu obávat. Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu.
Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.
U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.
Využít ho můžeme i jako živý plot
Hluboký zmlazovací řez vede také k tvorbě nových výhonů od kořenů. U stromkových forem tyto výhony ihned po vyrašení odstraňujeme. U keřových forem to může být naopak žádoucí. Vynikající schopnosti regenerace po zmlazení a hojné tvorby kořenových výmladků můžeme využít i při pěstování živých plotů z šeříků, které v době květu vypadají opravdu nádherně.
Tip na výlet
Víte, kde je k vidění inspirativní sbírka šeříků, největší v České republice? V Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Obsahuje 38 botanických druhů a jejich vzájemných kříženců ve 302 odrůdách. Jedinečná kolekce vznikla za podpory Ing. Václava Jabůrka, dlouholetého pěstitele, který se pěstováním šeříků zabývá již od roku 1964 a spolupracuje s mnoha významnými botanickými zahradami po celém světě. Podstatnou část své unikátní sbírky, která zahrnovala kolem 23 botanických druhů a přes 300 kultivarů a kříženců, daroval průhonické zahradě v letech 1988 až 2006.
Další pěstitelské tipy najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka