Jak připravit Komonicové nebo Rozmarýnové víno?

7. srpen 2013
Rada pro tento den

Dnes jsme vybrali rady léčitele Jiřího Kuchaře, na co používat, a jak připravovat takzvaná léčivá vína.

Pojem léčivá vína je v lidové medicíně známý již po staletí
Tyto léčivé nektary se připravují tak, že se do ovocného nebo častěji révového vína přidávají čerstvé nebo sušené byliny. V oblibě je měla řada léčitelů, protože podle dlouholetých zkušeností jsou lidé spíše ochotni připravit právě léčivé víno, než míchat bylinky a připravovat z nich čaje. Velkou výhodou léčivých vín je kromě toho i poměrně razantní účinek, protože se výborně vstřebávají. Léčitel Jiří Kuchař preferuje révová vína a tzv. tvrdší odrůdy, u nás zejména bílý rýnský ryzlink z žernosecké oblasti nebo červený Cabernet–Sauvignon z jižněji položených vinic jižní Moravy.

Komonicové víno
je osvědčené pro úpravu žilního oběhu dolních končetin, při lámavosti cév nebo červených nitkách na stehnech žen. Připravíme jej tak, že deset gramů sušené komonice lékařské zalijeme litrem červeného vína. Macerace devět dní, obsah protřepáváme obden, a to velmi pomalu. Hotový vinný extrakt přefiltrujeme do jiné, tmavější láhve. Pokud komonicové víno nezačneme užívat hned, mělo by v ledničce vydržet minimálně dva měsíce. První tři dny užíváme třikrát denně čajovou lžičku vína před jídlem a potom třikrát denně polévkovou lžíci před jídlem až do vypotřebování. Kúru je možné provést jen čtyřikrát do roka, vždy s alespoň dvouměsíční pauzou.

Rozmarýnové víno
doporučoval na potenci bylinář Pavel Kožíšek. Připravíme je tak, že do bílého vína ponoříme snítku čerstvého rozmarýnu. Po týdnu víno získá zvláštní barvu i poněkud změní chuť, ovšem funguje znamenitě nejen podle zkušeností bylináře Kožíška. Přibližně půl hodinu až hodinu předtím, než budeme potřebovat náležitě povzbudit, vypijeme asi jeden decilitr rozmarýnového vína.

Další informace najdete v srpnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.