Jak přimět hvězdník k opětovnému kvetení?
Pokud chceme sklidit úrodu ranných brambor, blíží se čas na to, abychom předklíčili jejich sadbu. Nejlépe koncem února až začátkem března tedy rozložíme hlízy do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru.
Lísky je nutné umístit do světlé místnosti, ve které až do doby výsadby udržujeme teplotu 12–15 °C. Hlízy by měly vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm. Nikdy neumisťujeme předkličované hlízy do tmy – klíčky se pak vytahují a sadba ztrácí na kvalitě. Vhodné rané odrůdy jsou například Rosara, Velox, Dali, Princess, Belana a jiné.
Ptačinec žabinec
Tyto dny jsou také vhodné, abychom začali bojovat proti plevelům. Jednou z možností je na záhony rozhodit dusíkaté vápno, které velmi účinně působí brzy ráno po mrazivé noci. Vápno dokáže zničit obtížné plevele včetně ptačince žabince. Kromě semen plevelů působí i na spory hub a plísní. Málo se ví, že žabinec nepoškodí ani mráz a navíc již jako mladá rostlina i po celé vegetační období nasazuje ohromné množství semen, která velmi rychle zamoří nejen kompost, ale i záhony. Na jedné rostlině dozrává až 15 000 semen, která jsou schopná klíčit již při teplotách 2 °C. Žabinec ptačinec má však i klady, neboť mladé rostliny obsahují vysoké množství vitaminu C. Jeho lístky můžeme přidávat do jarních salátů nebo svazky žabince můžeme podávat křečkům, morčatům či papouškům jako zdroj vitaminů.
Aby amarylis zase kvetl
V únoru odkvétá většina amarylisů pěstovaných v bytech. A co dělat, aby cibule následující rok opět vykvetla? Odkvetlý stvol odstraníme a cibuli s listy vydatně přihnojujeme a podle potřeby zaléváme až do konce srpna. Hnojení je důležité, aby amarylis nashromáždil zásobní látky pro vytvoření nového květu. Rostlině tedy nesmíme odstraňovat listy.
Další podrobnosti najdete v únorovém časopise Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.