Jak postavit zahradní pergolu

13. květen 2014
Rada pro tento den

Jako zahradní posezení, které budeme využívat od jara do podzimu, přistavíme k domu větší zastřešenou pergolu z masivnějšího materiálu.

Místo stíněné před horkým letním sluncem nabídne jednoduchá a pevná konstrukce, kterou necháme obrůst okrasnými či užitkovými popínavkami. Chceme-li jen potěšit oko, postačí jednoduchá opěrná pergola pro rostliny.

Pergoly mohou být téměř z jakéhokoliv materiálu: dřevěné, z železných, hliníkových či umělohmotných profilů, masivní s kamennými či zděnými nosníky, nebo naopak subtilní z drátěných konstrukcí.

Tradičním materiálem je dřevo
Je poměrně levné a pergolu z něj zvládne postavit i začátečník. Dřevo však vyžaduje pravidelnou a důkladnou údržbu. Proto je vhodné především pro stavbu zahradního posezení, nikoliv jako opora pro rostliny, protože pod nimi nelze obnovovat nátěr a dřevo zůstává déle vlhké. Jako opora pro rostliny je vhodnější železo, hliník či umělohmotné prvky.

Pokud kovovu konstrukci natřeme kvalitní trvanlivou barvou nebo použijeme profily opatřené žárově nanášenou barvou (což je dražší), odpadne častá údržba. Takové konstrukce jsou vhodné jak pro obytné, tak pro okrasné pergoly.

Výběr popínavých rostlin je široký
V podstatě je lze rozdělit do tří skupin:

1. Rostliny okrasné listy – tedy například neopadavý břečťan, z opadavých druhů pak některá z odrůd přísavníku neboli psího vína, které rychle rostou a na podzim barví listy do nádherných, sytě červených odstínů.

2. Rostliny okrasné květy, kterých je téměř neomezený výběr – například růže, klematisy, zimolezy, pnoucí hortenzie či velmi atraktivní vistárie.

3. Rostliny s jedlými plody nabízejí kromě potěchy oka i osvěžení chuťových buněk v podobě bobulek révy vinné či plodů kiwi.

Celý článek najdete v květnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio