Jak posilovat paměť? I luštění křížovek pomáhá

29. březen 2013
Rada pro tento den

Víte, že mírnou kognitivní poruchou, tedy lehkým stupněm zapomínání, trpí přibližně každý pátý člověk starší 65 let.

Trénovat mozek je důležité
Přesto je toto stadium poruchy paměti důležitým rozcestníkem. Když mu člověk věnuje náležitou pozornost a začne se o svou paměť cíleně starat, může zabránit rozvoji onemocnění do stadií, jakými jsou demence či syndrom Alzheimerovy choroby. Ví se, že mezi rizikové faktory vzniku těchto onemocnění patří srdeční a cévní choroby i zvýšený krevní tlak. I kvůli paměti je proto dobré těmto nemocem předcházet a včas je léčit. Stejně potřebné je nenechat mozek zahálet. I pro tuto část lidského těla platí– čím víc se namáhá, tím méně je náchylná k onemocnění. Čím více různorodých aktivit člověk provozuje, tím odolnější je jeho mozek vůči rozvoji demence. Ale pozor na přetěžování a stresování, které se naopak může stát dalším rizikem ohrožujícím kvalitu paměti.

Do učení se můžete pustit v každém věku
Vedle trénování paměti odborníci doporučují vyzkoušet i přípravky s extrakty z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Přípravek by však měl obsahovat standardizovaný extrakt s označením EGb 761. Minimální denní dávkou je 120 mg. Souboj s pamětí se dá vyhrát, je-li člověk aktivní na nejen na duchu, ale i na těle. Pravidelná pohybová aktivita výrazně podporuje dobrou funkčnost mozku. Je jedno, jestli to bude chůze, plavání, zahrádka nebo tanec. Vědecké studie dávno prokázaly, že fyzické cvičení má pozitivní vliv na duševní výkonnost. Fyzická námaha díky zvýšenému přítoku krve do mozku zvyšuje množství neuronů a nových spojení mezi nimi. Lékaři radí: Najděte si obor, který vás bude zajímat, navštěvujte přednášky nebo kurzy, učte se cizí jazyk, luštěte křížovky. Nezapomínejte ani na to, že mozek vyžaduje přísun vhodných živin, tekutin, vitaminů, minerálů a zejména glukózy.

Další tipy pro zdraví najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.